Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, G20 ve ilgili uluslararası kuruluşların Ukrayna sorununun tartışılacağı resmi platformlar olmadığını, ancak uluslararası ekonomik ve mali konuların ele alınacağı platformlar olduğunu kaydetti.

G7 maliye bakanları, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Rusya’nın G20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısı, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası toplantılarına katılmasından esef duyduklarını ve uluslararası kuruluşların ve çok taraflı forumların Rusya’yla normal faaliyetlere devam etmemesi gerektiğini dile getirdi.

Zhao Lijian, mevcut uluslararası durumun birçok istikrarsızlık ve belirsizlikle karşı karşıya bulunduğunu ve tüm ülkelerin gerçek çok taraflılığı uygulaması, çatışmayı kışkırtmak yerine diyalogda, çatışma yaymak yerine iş birliğinde ısrar etmesi ve çatışmaların yayılma etkilerini daha da genişletmek yerine dünya istikrarını korumak için birlikte çalışması gerektiğini ifade etti.

Zhao Lijian, G7 ülkelerinin sorumlu bir tavır almaları, uluslararası iş birliğini siyasallaştırmaktan ve silahlandırmaktan kaçınmaları ve birden fazla zorlukla karşı karşıya olan dünyaya daha fazla istikrar getirmeleri gerektiğine işaret etti.

Zhao Lijian, dünyadaki tüm ülkelerin ortak kaderi paylaşan büyük bir tekneye bindiğini ve herhangi bir tarafı denize itme girişiminin kabul edilemeyeceğini belirtti.