Çin G7 liderinin bir dizi konuda Beijing’i eleştiren ortak açıklamasını ülkenin iç işlerine büyük bir müdahale olarak kınadı ve grubu Çin’e iftira atmayı bırakmaya çağırdı.

G7 liderleri Pazar günü “Xinjiang’da insan hakları”, “Hong Kong’da yüksek özerklik” ve “Taiwan Boğazı’nda barış ve istikrar” vurgusu yaparak Çin’i hedef alan bir açıklama yayınladı.

Çin’in Londra Büyükelçiliği, Xinjiang, Hong Kong ve Taiwan’da gerçekleri çarpıtan ve “Amerika Birleşik Devletleri (ABD) gibi birkaç ülkenin uğursuz niyetlerini” ortaya çıkaran açıklamaya şiddetle karşı çıktıklarını duyurdu.

Açıklamada, Covid-19 pandemisi hala sürerken ve küresel ekonomi durgunken, uluslararası toplumun kişisel güç politikalarıyla bölünmesinden ziyade tüm ülkelerin birliğine ve işbirliğine ihtiyacı olduğu belirtildi.

Büyükelçilik, Çin’in işbirliğini savunan barışçıl bir ülke olduğunu, ancak aynı zamanda net çizgilere sahip olduğunu ekledi. Çin’in iç işlerine müdahale edilmemesi, itibarına leke sürülmemesi ve haklarının ihlal edilmemesi gerektiği vurgulandı.

Çin Büyükelçiliği, G7’nin yapay olarak çatışma ve sürtüşme yaratmak yerine uluslararası işbirliğini teşvik etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini söyledi.

Büyükelçilik ayrıca, G7’nin Çin’deki koronavirüsün kökenlerinin tam ve kapsamlı bir şekilde araştırılmasını talep etmesinin ardından Covid-19 pandemisinin kökenlerini izleme çalışmalarının siyasileştirilmemesi gerektiğini söyledi.

Büyükelçilik, Çin ile Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) arasındaki virüs konusundaki ortak uzman grubunun bağımsız olarak ve DSÖ prosedürlerini izleyerek araştırma yürüttüğünü de sözlerine ekledi.