Çin’in gelişen ülkelerle birlikte uluslararası insan hakları davasının sağlıklı şekilde gelişmesini hızlandırmaya hazır olduğu açıklandı.

Beijing’de düzenlenen 2021 Güney-Güney İnsan Hakları Forumu’nun ana teması, “Halkın Üstünlüğü ve Küresel İnsan Hakları Yönetişimi”  olarak belirlendi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün foruma gönderdiği mesajda, insan hakları uygulamalarının çeşitliğe sahip olduğuna dikkat çekerek, Çin’in gelişen ülkelerle birlikte insanlığın ortak değer yargılarının gelişimini hızlandırmaya hazır olduğunu kaydetti.

ÇİN’İN İNSAN HAKLARI DAVASINDA KAZANDIĞI BAŞARILAR

Xi Jinping ülkelerin kendi ulusal koşullarına uygun insan hakları geliştirme yolunu seçebileceklerini ve seçmeleri gerektiğini belirtti.

Xi, insan haklarının uygarlığın ilerlemesinin bir simgesi olduğuna, halkın üstünlüğüne bağlı kalkınmanın ve halkın güzel yaşam beklentilerinin mücadele hedefi olarak görülmesinin çağın ülkelere verdiği bir sorumluluk olduğuna vurgu yaptı.

Çin’in son yıllarda insan haklarını geliştirmede ve özellikle yoksullukla mücadelede gelişmeler kaydettiğini anımsatan Xi, “Çin halkı artık insan haklarının korunması açısından daha büyük bir kazanç, mutluluk ve güvenlik duygusuna sahip.” dedi.

Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından Ağustos ayında yayımlanan ve orta halli refaha ulaşma yoluyla insan haklarının ilerlemesine ilişkin olarak hazırlanan beyaz kitaba göre, reform ve dışa açılma uygulamalarının başladığı 1978 yılından bu yana Çin’de yoksulluk sınırının altında yaşayan 770 milyon kırsal bölge sakini yoksulluktan kurtuldu.

Beyaz kitapta, Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Programı’nda belirlenen yoksulluğun azaltılması hedefine 10 yıl önce ulaştığına dikkat çekildi.

Ayrıca, Çin Devlet Konseyi Basın Ofisi tarafından Eylül’de “Çin’in İnsan Hakları Eylem Planı (2021-2025)” isimli belge yayımlandı. Belgede, 2021-2025 yılları için insan haklarına saygı gösterilmesi, insan haklarının korunması ve geliştirilmesi hedefleri ile görevleri belirlendi.

ULUSLARARASI İNSAN HAKLARINDA GÜNEY-GÜNEY İŞ BİRLİĞİ

2021 Güney-Güney İnsan Hakları Forumu’nda, Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde büyük değişiklikler yaşanırken, gelişen ülkelerin salgın sonrası dönemde insan haklarına ilişkin problemleri nasıl çözeceğine odaklanıldı.

Xi, dünyanın güneyinde yer alan ülkeler arasındaki ekonomik ve teknolojik iş birliği anlamına gelen Güney-Güney iş birliğini, “gelişen ülkelerin dayanışma yoluyla güçlenmeyi hedeflediği yüce bir inisiyatif” olarak nitelendirdi.

Xi, 2017 Güney-Güney İnsan Hakları Forumu’nda yaptığı konuşmada, insan hakları gelişmelerinin dünya nüfusunun yüzde 80’inden fazlasına sahip gelişen ülkelerin ortak çabalarından ayrı düşünülemeyeceğini vurguladı.

Çin, Güney-Güney iş birliğine siyasi diyalog ve mali iş birliğinin yanı sıra, ülkelerin belirli sorunlarını çözmek için tasarlanmış programlar, projeler ve inisiyatiflerle dahil oluyor.

Çin tarafından kurulan Güney-Güney İş birliği Yardım Fonu’nun son beş senede onlarca uluslararası örgütle yürüttüğü sıkı iş birliği sayesinde, 50’den fazla ülkede insanların yaşam koşullarına ilişkin 100’ü aşkın proje hayata geçirildi. Bu projelerden 20 milyondan fazla kişi fayda gördü.

Katılımcılar forumda, Covid-19 salgını ve iklim değişikliği gibi küresel tehditler zemininde, uluslararası insan hakları sisteminin geleceğini masaya yatırdı.

Foruma yüzden fazla ülke ve uluslararası örgütten üst düzey hükümet yetkilileri, uzmanlar ve diplomatlar olmak üzere yaklaşık 400 kişi katıldı.