Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, cumartesi günü yaptığı açıklamada, Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) Çin’in içişleri olan Hong Kong işlerine karışmamaya çağırdıklarını ve Çin tarafının egemenliğini, güvenliğini ve kalkınma çıkarlarını savunmak için yasalara uygun olarak gerekli tüm önlemlerin alınacağını söyledi.

ABD yönetiminin sözde Hong Kong İş Danışmanlığı’nı yayınlaması ve Hong Kong Özel İdari Bölgesi’ndeki (SAR) Merkezi Halk Hükümeti İrtibat Bürosu’nun 7 yetkilisine yaptırım uygulamasından sonra dışişleri sözcüsünden açıklama geldi.

Sözcü yaptığı açıklamada, Hong Kong’un Çin’in bir parçası olduğunu ve tamamen Çin’in iç işleriyle ilgili bir konu olduğunu belirterek, Hong Kong işlerine karışmaya çalışan dış güçlerin kendilerini “güçlü bir ağacı sallamaya çalışan karıncalarla aynı durumda” bulacaklarını belirtti.

Sözcü, ABD’nin yukarıda bahsi geçen son adımlarının, uluslararası hukuku ve uluslararası ilişkileri yöneten temel normları ciddi şekilde ihlal ettiğini ve Çin’in içişlerine ciddi şekilde müdahale anlamına geldiğini belirtti.

Sözcü, Hong Kong sakinlerinin yasalara uygun olarak hak ve özgürlüklerini kullandığını ve yabancı yatırımcıların gelişmiş güvenlik, istikrar ve öngörülebilirlik içeren bir iş ortamından yararlandığını söyledi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından kısa süre önce yayınlanan bir raporun, Hong Kong’un küresel bir finans merkezi olarak statüsünü bir kez daha tanıdığını kaydeden sözcü, ABD’nin gerçeklere göz yumarak ve iş dünyasının çağrılarına kulak tıkayarak, Hong Kong’un geleceğine gölge düşürmek ve Hong Kong’daki yabancı yatırımcıları korkutmak için sözde iş danışmanlığını kullanmaya çalıştığını kaydetti.