CRI Türk Ekonomi Servisi

Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Bankasının (Fed) faiz artışı sürecine güçlü bir ekonomi ile karşı koyacak durumda. Çin’deki üretim zinciri, finansal araçların kullanımı, artan yabancı yatırım oranı ve Çin’deki varlıkların artan cazibesi, analistler ve yetkililer tarafından bu dayanıklılığın göstergesi olarak ortaya koyuluyor.

2021 yılında yabancıların satın aldığı Çin tahvilleri ve hisse senetleri 700 milyar doları aştı. Bu sayede Çin hem yatırım süreçlerini ilerletti hem de döviz rezervlerini güçlü tuttu.

Birçok piyasa aktörü Fed’in mart ayında ilk faiz artışını gerçekleştireceği yönünde görüş birliğine vardı. Bu dönemde Çin ekonomik büyümeyi desteklemek için ise para politikasında gevşemeye gitti. Çin Merkez Bankası ocak ayında faiz indirimi yaparak ekonominin ihtiyacı olan likiditeyi sağlama konusunda önemli adımlar attı. 20 ay sonra 5 yıllık kredi faizlerinde indirime gidilmesi para politikasındaki anahtar hamlelerden biriydi.

ÇİN DIŞ KAYNAKLI KRİZLERLE BAŞA ÇIKABİLİR

Çin’deki para politikasında önemli rol oynayan Döviz İdaresi (SAFE), Çin’in doğru döviz politikaları sayesinde Fed’in faiz artışlarıyla başa çıkabileceğini bildirdi.

Ülke ekonomisinin dünya ile entegre olması ve açık bir ekonomi politikası izlenmesi Çin’deki varlıkların giderek daha çekici hale gelmesini sağladı. Bu da yuanın değerinin ve kullanımının artmasına etki etki. Bu sayede Çin dış şoklara karşı daha istikrarlı bir duruş sergileyebildi.

Çin’deki tahvil ve hisse senedi piyasasındaki yabancı miktarı yüzde 3 ile 5 arasında bulunuyor. Bu oran gelişmiş ve gelişmekte olan Japonya, Güney Kore ve Brezilya gibi ekonomilere göre çok daha düşük seviyede. Bu da Fed’in faiz artışları sürecinde borsalarda yaşanan dalgalanmaların diğer ülkeler kadar yüksek olması ihtimalini azaltıyor.

Ayrıca Bloomberg raporuna göre, Çin yuanı uluslararası ticarette en popüler para birimleri arasında yer alıyor. 2021 yılında yuan küresel ticarette en çok kullanılan dolar, Euro ve sterlinin ardından dördüncü sıradaydı. Bu da diğer ülkelere kıyasla üretim değeri çok daha yüksek olan Çin’in para biriminin dayanıklılığını gösteriyor.