Çin Halk Bankası Finansal Piyasa Dairesi Başkanı Zou Lan verilerin açıklandığı basın toplantısında, dijital RMB’nin pilot projeleriyle ilgili bilgiler verdi.

Zou, Çin Halk Bankası’nın Shenzhen, Suzhou, Xiongan, Chengdu, Shanghai, Hainan, Changsha, Xi’an, Qingdao ile Dalian gibi kentlerde ve 2022 Beijing Kış Olimpiyatları ile bağlantılı mekanlarda dijital RMB’nin pilot çalışmalarını uyguladığını ifade etti.

Zou Lan, “31 Aralık 2021 itibarıyla, toplam 261 milyon kişisel dijital cüzdan açıldı ve işlem miktarı 87 bin 565 milyar yuana ulaştı. Pilot çalışmalarda, dijital RMB işlemleriyle ilgili teknoloji tasarımı ile sistemin istikrarı, dijital RMB ürünlerinin uygulanabilirliği ve dijital RMB’nin kullanım kolaylığı etkin bir şekilde test edildi.” dedi.

Zou Lan, gelecekte de dijital RMB’nin pilot projelerini yaygınlaştırarak, dijital RMB’nin reel ekonomiye ve sıradan vatandaşların günlük yaşamına hizmet verebilmesi için çaba göstereceklerini kaydetti.

Öte yandan, Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Liu Guoqiang basın toplantısında RMB döviz kuruna ilişkin değerlendirmesinde, döviz kurunda çift yönlü dalgalanmaların normal olduğunu ve tek taraflı bir değer kazanma durumunun görülmeyeceğini söyledi.

Çin’in RMB döviz kurunu makul ve dengeli bir seviyede tutacağını aktaran Liu, piyasa arz ve talebinin döviz kurunun oluşumunda belirleyici bir rol oynamasını sağlayacaklarını kaydetti.