Pudong Yeni Bölgesi’nin yüksek seviyeli reform ve dışa açılmasına destek verilmesi ve Pudong’un sosyalist modernleşme inşasının öncü bölgesi haline getirilmesiyle ilgili belge kısa süre önce yayınlandı.

Belgede Pudong’da Renminbi’nin offshore işlemi, sınır ötesi ticaret takası ve denizaşırı finansman hizmetlerinin geliştirilmesine destek verileceğine işaret edildi.

Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası’na bağlı araştırma bürosu başkanı Wang Xin, dün Çin Devlet Konseyi’ne bağlı basın ofisinde düzenlenen basın toplantında, Shanghai’da RMB’nin serbest değişimi konusundaki denemelere destek verileceğini kaydetti.

Wang, “Kara para aklama, terör amaçlı finansman ve vergi kaçakçılığı ile iş geliştirmenin önlenmesi dahil üç ilkeye uyum sağlamak koşuluyla, kurumsal ticaret ve yatırım fonlarının giriş ve çıkışını daha da kolaylaştıracağız. Shanghai Serbest Ticaret Bölgesi Lingang Alanı’nda sermayenin serbest girişi-çıkışı ve serbest değişimiyle ilgili denemeler yapacağız. Böylece Shanghai’ın yeni bir kalkınma modelinde uluslararası pazar ile iç pazarı birbirine bağlayan önemli bir merkez ve köprü haline gelmesine yardım sağlanacak.” dedi.

Son yıllarda Çin’de sınır ötesi yatırım ve finansman kanalları sürekli olarak genişletiliyor, yurt dışı yatırımların piyasaya girmesi kolaylaştırılıyor. Böylece doğrudan piyasaya giriş ve bağlantı şebekesine dayalı çok kanallı çift yönlü açık bir çerçeve oluşturuldu.

Shanghai’in küresel RMB bazındaki varlığın tahsisi ve fiyatlandırma ile risk yönetim merkezi rolü giderek daha mükemmel hale geliyor.

Wang Xin, gelecekte Çin Halk Bankası’nın Shanghai’in uluslararası bir finans merkezi inşasını ve kentte finansal piyasa sistemi, ürün sistemi, kurumsal sistem ve finansal altyapı sisteminin daha da mükemmelleştirilmesine destek vermeye devam ederek şehrin küresel finansal kaynak tahsisi fonksiyonunu pekiştireceğini söyledi.