Gazeteci İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Dünya Postası” programına konuk oldu. Özçelik, Ukrayna’daki son duruma ilişkin Çin’den yapılan açıklamaları değerlendirdi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki krizle ilgili Çin’in önemli açıklamalarda bulunduğunu ifade eden İsmet Özçelik, Çin’in alacağı tavrın oldukça merak edildiğini belirtti.

ÇİN’DEN SOĞUK SAVAŞ ZİHNİYETİNİN TERK EDİLMESİ ÇAĞRISI

Kriz öncesinde Rusya ve Çin önemli anlaşmalara imza attığını hatırlatan Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Beijing Kış Olimpiyatları açılış törenleri sırasında önemli anlaşmalara imza atıldı. Bunlar enerjiyi de kapsayan tarihi olarak nitelendirilen anlaşmalardı. Gerek Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin, Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmesi gerekse Çin’den yapılan başka açıklamalar var. Çin her zaman olduğu gibi olayı tahrik etmeden çözüm odaklı bir dış politika izliyor.

Lavrov, Çin Dışişleri Bakanına gelişmeler hakkında bilgiler verdi. Mins Anlaşması’nın uygulanmadığından söz ederek, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarının ihlal edildiğini aktardı. Çin’den yapılan açıklamada da Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin’in diğer ülkelerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı duyduğuna dikkat çekerek, Ukrayna sorununun karmaşık ve özel tarihi geçmişe sahip olduğunu, Rusya’nın güvenlik konusundaki meşru kaygılarını anladıklarını ifade etti. Yine Wang Yi, “Çin, Soğuk Savaş zihniyetini tamamen terk ederek diyalog ve görüşme yoluyla dengeli, etkili ve sürdürülebilir bir Avrupa güvenlik mekanizmasının kurulması çağrısında bulunuyor.” açıklamasını yaptı.

HUA CHUNYING: BÖLGESEL SORUNLARDA ÇİN DAİMA BARIŞI TEŞVİK EDEN BİR ROL OYNAR

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun da Çin’in durumu yakından izlediğini bildirdi. Diğer yandan, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying ise bölgesel sorunlarda Çin’in daima barışı teşvik eden ve müzakereyi ön plana çıkaran yapıcı rol oynadığını dile getirdi. Hua Chunying, ‘Asıl sorun, Ukrayna çevresindeki olayların sorumlusu Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ne olacağı? Birileri ateşe körükle giderken diğerlerini ateşi söndürmemek ile suçluyorsa bu sorumsuz bir davranıştır.’ dedi. Ayrıca Sözcü, Ukrayna’da ABD’nin panik yarattığını belirterek Çin-Rus ilişkilerinin çatışmama, ittifak kurmama ve üçüncü bir tarafa saldırmama üzerine kurulu olduğunu özellikle vurguluyor. Bu da son derece önemli.”