China Daily / Lan Jianxue

Çin, 19 Şubat’ta, Haziran 2020’de Galwan Vadisi’nde Çin-Hindistan sınır çatışmasının ayrıntılarını açıkladı, o gün yaralananların yanı sıra ülkesi için yaşamını yitiren askerleri onurlandırdı. Resmi açıklama, Çin hükümetinin, ülkeyi savunan kahramanlara büyük saygı duyduğunu gösteriyor.

Gergin sınır çatışmasında, Hindistan büyük kayıp verdi, en az 20 Hintli subay ölürken, bilinmeyen sayıda asker yaralandı. Sınırdaki gerginliği başlatan Hindistan, eylemlerinin sonuçlarını düşünmeli ve Gerçek Kontrol Hattı (LAC) boyunca barışı sağlamak ve sınır anlaşmazlıklarını görüşmeler yoluyla çözmek için Çin ile uzlaşmalıdır.

Tartışmalı sınır bölgesinden video görüntüleri, Hindistan güçlerinin, LAC’ye yakın köprüler, yollar ile tahkimatlar inşa ederek ve hatta birçok kez LAC’yi geçerek, barışı sürdürmek için iki taraf arasında varılan pek çok anlaşmayı ihlal ettiğini gösteriyor.

Örneğin, haziran ayında Hindistan ordusu LAC’ı geçti ve Çin topraklarında çadırlar kurdu. Samimi olarak barışı müzakere etmek isteyen bir avuç Çinli askerle karşı karşıya olmalarına rağmen, sayıları Çinli askerlerden çok daha fazla olan Hindistan birlikleri, çelik borular, sopalar ve taşlarla saldırdılar.

Çinli alay komutanı Qi Fabao, Hintli birliklerin saldırısının hedefi oldu ve olaylar sırasında kafasından ciddi yaralar aldı. Chen Hongjun, Chen Xiangrong ve Xiao Siyuan, ülkelerini korurken son nefeslerine kadar savaştılar, Wang Zhuoran yoldaşlarını kurtarmak için yaşamını yitirdi. 

BAZI HİNTLİ SİYASETÇİLER YAŞANANLARDAN BİR DERS ÇIKARMAMIŞ GİBİ GÖRÜNÜYORLAR

Hindistan, sınırdaki mevcut durumu değiştirme girişiminde sorun çıkardı. Yine de Çin, sorumlu bir güç olarak, daha fazla çatışmayı önlemek adına örnek bir kendini tutma kararı uyguladı. Ne bu gerçekler değiştirilemez ne de Çin halkının hizmetinde canını veren kahramanlar unutulmaz. Çin medyasının bu kahramanlık eylemlerini bildirmesi, uluslararası toplum için yanlış anlaşılmaların ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilir.

Çin’in temkinli yaklaşımına karşın, Hindistan, çatışmadaki kayıplarını sürekli olarak abarttı, Çin sınır muhafızlarına hakaret etti ve uluslararası toplumu yanıltmak için gerçekleri çarpıttı. Hindistan, ayrıca sınır çatışmasını tırmandırmaya çalıştı, sonuçlarını hesaba katmaksızın, güçlerine sınır boyunca Çinli askerlere ateş açması talimatı verdi.

Bir Hintli bakan 7 Şubat’ta, “Sizi temin ederim ki, Çin, sınırı 10 kez aşmışsa, biz en az 50 kez aşmalıyız.” dedi. Bu tür bir küstahlık, sınır boyunca barışı sürdürmeye yardımcı olmaz ve Çin halkının duygularını zedelemiştir. Ayrıca Hintli bakanın açıklaması, Hindistan hükümetinin, sınır çatışmalarını tetikleyerek Çin topraklarını ele geçirmeyi planladığını açığa çıkarmıştır. Bu bakımdan, her iki taraftaki ölümler ya da yaralanmaların sorumlusu doğrudan Hindistan yönetimi olacaktır.

ÇİN SINIR ANLAŞMAZLIKLARININ ÇÖZÜLMESİ İÇİN DİYALOĞU SÜRDÜRMEYE BAĞLI KALACAK

Bazı Hintli siyasetçiler, haziran ayındaki kanlı sınır çatışmasından herhangi bir ders çıkarmamış gibi görünüyorlar, bunun yerine, iki tarafın verdiği kayıp sayılarına takmış durumdalar. Bazı Hint medyası kuruluşları, Hint ordusunun başlattığı çatışmalarda ağır kayıplar verdiği için, Hindistan hükümetinin imajını kurtarmak için Çin tarafındaki ölü sayısını bile abarttılar.

Çatışmada ölen askerlerin yaşamı, sadece rakamdan ibaret değildir. Çin’in egemenliğini savunmak ve sınırda barışın sürmesi için dört genç Çinli asker yaşamını yitirdi. Video görüntüleri, Hint ordusunun LAC’ı ihlali ve pervasızca kışkırtmalarına rağmen, Çin güçlerinin, karşılık vermeden önce kendini tutmak için elinden gelen çabayı sarf ettiğini gösteriyor.

Dezavantajlı olmalarına rağmen, Çinli askerler davetsiz misafirleri püskürttüler ve Çin topraklarını kahramanca savundular. Dört askerin öldüğünün resmen açıklanması, ülkede, öfkeyle karışık üzüntüyle karşılandı. Ancak, kayıplar Çin yönetimini, toprak bağımsızlığı ile egemenliğini korumada ve LAC boyunca barışı sürdürmede, her zamankine göre daha kararlı hale getirdi.

Çin, Çin-Hindistan sınır anlaşmazlıklarının çözülmesi için diyaloğu sürdürmeye bağlı kalacak. Örneğin, Çin-Hindistan kolordu komutanı seviyesinde 20 Şubat’ta yapılan toplantının 10’uncu turunda, Çin tarafı Hintli yetkililerle görüş alışverişinde bulundu, sınır sorununa karşılıklı tatmin edici bir çözüm bulmadan önce barışçıl ve istikrarlı bir sınırı korumak için birlikte çalışmayı kabul etti. Hindistan yönetimi de Çin’in itidalli davranma örneğini takip etmeli ve anlaşmazlıkları halletmek için görüşmelere güvenmelidir.