CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Halk Cumhuriyeti başarılı bir hipersonik uçak motoru denediğini duyurdu. Pazartesi günü test edilen motorun yakın gelecekte hipersonik hava araçlarında kullanılacağı kaydedildi.

Çin Merkez Televizyonu’nun (CCTV) bildirdiğine göre, Tsinghua Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Okulu bünyesindeki Püskürtmeyle Yanma ve Tahrik Laboratuvarı tarafından geliştirilen motor başarılı bir uçuş testi gerçekleştirdi.

CCTV, test uçuşuna yardımcı olmak için iki aşamalı bir roket güçlendirici kullanıldığını belirterek, birinci aşamanın ayrılmasından sonra ikinci aşamanın motoru önceden belirlenmiş yüksekliğe ve hıza gönderdiğini ve o sırada motorun hava girişinin test edildiğini bildirdi. Havayı çok verimli bir şekilde soluyan motorun yüksek performans verdiğini onaylandı.

ÇİN’İN HAVACILIK YETENEKLERİ GELİŞİYOR

Raporda, testin gerçek uçuş koşullarında çalışma ortamındaki parametre değişikliklerinin motorun yanma odasının çalışma özellikleri neden olduğu etkiler hakkında veri topladığı belirtildi. Bu başarının Çin’in havacılık yeteneklerini daha da zenginleştireceği ve stratejik önemi olduğu söylendi. Havacılık bilimi ve teknolojisi konusunda kıdemli bir uzman olan Huang Zhicheng, Global Times’a yaptığı açıklamada söz konusu testin, motorun hipersonik uçuşuyla ilgili olduğunu söyledi.

Uzmanlar, motorun nasıl çalıştığına ilişkin açıklamalara dayanarak Çin’in gelecekte hipersonik uçaklarına ve uzay araçlarına güç sağlayabilecek yeni bir motor ürettiğini gündeme taşıdı.

GELECEĞİN YENİ TEKNOLOJİSİ

Beijing merkezli Aerospace Knowledge dergisinin baş editörü Wang Ya’nan, motorun iki aşamalı bir roket güçlendiriciye ihtiyaç duyduğundan, atmosferin üst katmanlarında çalışabilme kabiliyetinin olduğunu söyledi.

Qingdao Üniversitesinde akıllı insansız sistemler konusunda uzman olan Li Xiaoguang ise, “Teoriyi doğrulamayı amaçlayan ölçekli bir model testi ise, teknolojinin olgunlaşması ve gerçek bir ürün haline gelmesi için hâlâ gidilecek bir yol olduğu anlamına gelir.” ifadelerine yer verdi.

Wang, teknoloji olgunlaştığında hipersonik uçaklar ve yakın uzay araçları üzerinde kullanılabilme ihtimali üzerinde durdu.