Tokyo 2020’de 24’ü altın, toplamda 51 madalyayla zirvede bulunan Çin’de, dün gece finali 6. sırada bitiren bir sporcu büyük coşku yarattı.

Çinli sporcu Su Bingtian, dün akşam gerçekleştirilen erkekler 100 metre yarışında 9,98’lik derecesiyle altıncı sırada yer aldı. Finale giren ilk Çinli sporcu olan Su, aynı zamanda yarı finalde 9,83 saniye ile birinci sırada finale yükselerek Asya rekorunu kırdı.

Su Bingtian hızıyla dünyayı şaşırttı. Çinli sporcu, yarı finalin ardından atletizm hayranları tarafından Twitter’da “Su-per Fast (Su-per Hızlı)” olarak adlandırıldı. Su-per kelimesinin Su bölümü, Su Bingtian’ın soyadına bir atıf teşkil ediyor.

Bazı Japon internet kullanıcıları sosyal medyada “Su o kadar güçlü ki, bir anda Super Saiyan’a dönüşeceğini sandım” , “Super Saiyan neden Çin’e gitti?” gibi yorumlarda bulundu.

Su Bingtian, 2018 Jakarta Asya Oyunları’nda erkekler 100 metre finalinde 9,92 saniyede koşarak rekor kırıp şampiyon olmuştu. Yarışmanın ardından verdiği demeçte, “Asyalıların 9,85 saniyeye ulaşabileceğine inanıyorum. Ben bu dereceye ulaşabilir miyim, bilmiyorum; ama Asyalıların o kadar hızlı koşabileceğine inanıyorum. Özellikle ben 9,91 saniyede yarışı bitirdikten sonra sarı ırkın büyük potansiyele sahip olduğunu fark ettim. Şimdi 9,85 saniyede koşmak için çalışıyorum.” dedi.

Su, hedefine ulaşmak için günlerce idman yaptı. Hatta hamile olan eşini bile tek başına bırakmak zorunda kaldı ve dünyanın çeşitli yerlerinde düzenlenen yarışmalarda mücadele verdi…

“Bir sporcu olarak sadece ben değil, herkes kendi alanında çok çaba göstermeli.” diye konuşan Su Bingtian, başkalarından farklı bir derecede gayret gösterdiğini hiç düşünmedi. Su, yıllar boyunca zamanının çoğunu kulvarda geçirdi, kendini suçlu hissettiği tek konu idmanları sırasında ailesinden uzak kalmasıydı. Amerikalı koçu Randy Huntington, yaptığı bir değerlendirmede “Su Bingtian çok disiplinli ve profesyonel. Onun niteliklerini pek çok sporcunun öğrenmesi gerekir. ” demişti.

Sürat koşusunun Çinli öncüsü olan 32 yaşındaki Su Bingtian her zaman kendine meydan okuyup Çin mucizesi yaratmak için çabaladığını ifade ediyor. Su “Yapabildiğim ve yapmam gereken her şeyi en iyi şekilde yapmak istiyorum. Mücadeleme devam edeceğim!” dedi.