Hollanda meclisi, Çin’in Xinjiang’da “soykırım” yaptığı iddiasıyla ilgili karar tasarısını onayladı. Çin tasarıyı reddettiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Hollanda meclisinin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki gerçekler ve uluslararası hukuk ilkelerini hiçe sayarak, Çin’i kasten karalamayı öngören bir karar tasarısı hazırladığını belirtti.

Sözcü Wang, tasarının Çin’in içişlerine kabaca müdahale manasına geldiğini ve buna kararlılıkla karşı çıktıklarını dile getirdi.

Çin Sözcüsü, “Gerçekler, Xinjiang’da soykırım olayının asla yaşanmadığını kanıtlıyor. Soykırım iddiası, Çin karşıtı güçlerin kasten uydurdukları yüzyılın yalanı olup, Çin’i karalamayı amaçlayan kötü bir senaryo niteliğindedir. Hollanda’daki ilgili tarafların objektif ve adil bir tutum sergileyerek, Çin’in temel çıkarlarıyla endişelerine saygı göstermesini, yanlış eylemlerini derhal durdurmasını ve somut adımlarla ikili ilişkilerin genel durumunu korumasını temenni ediyoruz. ” diye konuştu.