Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Hong Kong’da kimin seçimi kazanacağı ve seçimin nasıl yapılacağının tamamen Çin’in içişleri olduğunu vurguladı.

Çin’in Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde (HKSAR) dün yeni dönem idari amir seçimi başarıyla tamamlandı. Avrupa Birliği (AB), yaptığı açıklamada söz konusu seçimin Bir Ülke, İki Sistem ilkesini daha da çökerterek demokrasi ilkesi ve siyasi çoğulculuğa aykırı olduğu değerlendirmesinde bulunarak bundan esef duyduklarını belirtti.

HKSAR’daki Çin Dışişleri Bakanlığı Komiserliği Ofisi ve Çin’in AB misyonunun konuyla ilgili yanıtlar verdiğine değinen sözcü Zhao, HKSAR’in 6. idari amir seçiminin dün yasa ve kurallara uygun, adil ve düzenli bir şekilde başarıyla düzenlendiğini, John Lee’nin (John Lee Ka-chiu) yüksek oyla seçimi kazandığını hatırlattı.

Sözcü, seçim sonucunun özel idari bölgenin yeni seçim sisteminin demokrasi başarısını yansıtarak söz konusu seçimin Bir Ülke, İki Sistem ilkesine ve bölgedeki gerçek duruma uygun bir sistem olduğunu gösterdiğini kaydetti. Sözcü, seçim sonucunun ayrıca Hong Kong toplumundaki çeşitli çevrelerin dayanışma içinde olmalarına ilişkin ana akım halk iradesi ve konsensüsün bir yansıması olduğunu sözlerine ekledi.

Çinli sözcü, Hong Kong’daki yeni seçim sistemi ve demokrasinin hızla geliştirildiği bu dönemde, AB’nin seçim süreci ve sonucunu karalamasının demokrasi ve özgürlük bahanesiyle Çin’in içişlerine karışması ve Hong Kong’un refahı ve istikrarını bozmasına ilişkin gerçek yüzünü tamamen ortaya çıkardığını dile getirdi.

 Hiçbir dış gücün Hong Kong’daki seçim hakkında değerlendirme yapma yetkisine sahip olmadığına dikkat çeken sözcü, az sayıdaki Batılı ülkenin Hong Kong’un ana vatana dönmesinden bu yana 25 yıl geçtiği gerçeği ve Hong Kong’un kaostan düzene geçtiği genel eğiliminin anlayışına varıp Hong Kong’u kaos içine sokabilecek veya Çin’i engellemeyi yönelik tüm komplolarını derhal durdurması gerektiğini vurguladı.