CRI Türkçe

Çin’de geçen hafta Henan eyaleti başta olmak üzere farklı bölgelerde çok şiddetli yağışlar görüldü.

Henan’da meydana gelen sel nedeniyle en az 69 kişi yaşamını yitirdi, 5 kişi ise hâlâ kayıp durumda. Eyalette yaşayan yaklaşık 13 milyon kişi afetten etkilendi, 933 bin 800 kişi geçici olarak tahliye edildi.

Şiddetli yağmur tarım sektörüne de darbe vurdu. 972 bin 100 hektarlık arazide mahsulün zarar gördüğü, 108 bin hektarlık alanda hasat dahi toplanamayacağı belirtildi.

Doğrudan ekonomik kayıp ise 71 milyar 530 milyon yuanı (11 milyar dolar) aştı.

TÜM GÜÇLER SEFERBER EDİLDİ

Çin hükümeti, ülkenin tüm birimlerini harekete geçirerek afetin yaralarının sarılması için harekete geçti.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, selin meydana gelmesinden hemen sonra, sel önleme ve afet yardımı çalışmaları konusunda talimat verdi. Xi Jinping, her düzeydeki kadroların her zaman halkın can ve mal güvenliğinin korunmasını ilk sıraya koyması ve kayıpları en aza indirmesi gerektiğini vurguladı. Xi ayrıca Halk Kurtuluş Ordusu, Silahlı Polis Gücü, Ulusal Sel Kontrolü ve Kuraklıkla Mücadele Başkomutanlığı, Acil Durum Yönetimi Bakanlığı, Su Kaynakları Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı’na eşgüdümlü bir şekilde afetle mücadele talimatı gönderdi.

Xi Jinping, afet nedeniyle insanların tekrar yoksulluğa dönmesinin ve büyük afetten sonra salgının ortaya çıkmasının önlenmesi gerektiğini dile getirdi.

Öte yandan, Başbakan Li Keqiang’ın başkanlığında Devlet Sel Kontrol ve Kuraklıkla Mücadele Merkezi’nde düzenlenen toplantıda, hükümetin, selden ciddi şekilde etkilenen bölgelerin yeniden inşası için merkezi bütçeden milyarlarca yuanlık destek sağlayacağı bilgisi verildi.

Başbakan Li, bu desteğin yapılacak hasar tespitlerine göre artırılabileceğini de ifade etti.

Henan başta olmak üzere selden etkilenen bölgelerin ilgili makamlarına tahliye çalışmalarına öncelik ve hız verme, kayıpları azaltmak için çalışma çağrısı yapan Li, erken uyarı ve müdahale sistemlerinin de geliştirilmesi için çalışılmasının da altını çizdi.

OLAĞAN DIŞI KOŞULLARDA OLAĞAN DIŞI TOPARLANMA

Gerek sağlanan maddi destek gerekse ülkenin tüm olanaklarının kullanılmasıyla arama-kurtarma çalışmaları da hızlandı, daha fazla can ve mal kaybı yaşanmasının önüne geçildi.

Henan’a yağan çok şiddetli yağmur olağan dışı bir durumdu, eyaletin afet sonrası toparlanması da yine olağan dışı bir hızda seyrediyor.

Afetten en kötü şekilde etkilenen Zhengzhou, Xinxiang, Anyang ve Hebi kentlerinde hayat normale dönmeye başlıyor.

Yollardaki ve tünellerdeki kirli sular dışarıya pompalanırken, elektrik, telekomünikasyon, doğal gaz ve toplu taşıma hizmetlerinin aşamalı olarak normalleştiği belirtiliyor.

Zhengzhou’daki otobüs hatları da yeniden işlemeye başladı.

Henan’daki olağanüstü hava koşullarının yol açtığı durum, ülkenin doğusunu etkisi altına alan tayfun karşısında alınan tedbirlerin sıkılaştırılmasını sağladı.

Başta Shanghai ile Zhejiang eyaleti olmak üzere farklı noktalarda alınan tedbirler sayesinde tayfunun yol açacağı muhtemel maddi kayıplar azaltılmış, daha da mühimi, olası can kayıpları engellenmiş oldu.

ÇİN’İN SİSTEMİNİN ÜSTÜNLÜKLERİ

Çin’in yönetim sisteminin sorunlara hızlı müdahale edebilme becerisini ve kapasitesini 2020 yılının başında Covid-19 ile mücadele sürecinde de gördük. Salgının görüldüğü ilk dönemdeki panik hâli, etkin salgınla mücadele tedbirleriyle kısa süre içinde ortadan kalktı, hükümet ile halk el ele vererek salgını yendi. Çin’in yönetim sisteminin kaydettiği bu başarıların temelinde yatan üç unsurun altını çizmek lazım. Öncelikle, hatalardan ders alarak sürekli kendini yenilemek, Çin’e özgü sosyalist sistemin ve Çin’in ekonomik büyüme modelinin dikkat çekici bir özelliği. İkinci nokta, insan merkezli yaklaşımla sorunları çözmek ve halkın can güvenliğini daima ilk sıraya koymak. Üçüncü önemli unsur ise Çin hükümetinin, tüm kurumlar ve birimlerle anında seferber olabilme ve koordinasyon içinde hareket edebilme becerisi.

İşte tüm bunlar sayesinde, Çin halkı, doğal afetleri de salgın gibi olağanüstü koşulları da asgari hasarla atlatıyor ve kısa süre içinde yeniden toparlanıyor.