Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin hükümetinin Tonga’ya üç parti daha acil yardım göndermeye karar verdiğini belirtti.

Zhao günlük basın toplantısında, yanardağ patlamasının ardından Tonga’daki durumu yakından  izlediklerini ve Çin’in Tonga’ya çeşitli kanallardan yardım sağladığını açıkladı.

Zhao Lijian, Çin hükümetinin Tonga’ya gönderdiği insani yardımın ve Çin Kızılhaç Derneği’nin Tonga’ya bağışladığı 100 bin ABD Doları tutarındaki nakdi yardımın ardından Çin hükümetinin Tonga’ya üç parti daha acil yardım sağlamaya karar verdiğini bildirdi.

Zhao, “Çin, 20 milyon yuan değerindeki ikinci parti acil yardım malzemelerini bir an önce gönderecek ve tüm zorlukların üstesinden gelerek bu malzemelerin mümkün olan en kısa sürede Tonga’ya ulaşmasını sağlayacak. Ayrıca Çin’in Fiji’deki diplomatik misyonları aracılığıyla içme suyu, gıda ürünleri, jeneratör ve su pompasından oluşan 1 milyon yuan değerinde yardım toplandı ve söz konusu yardımlar bugün yük gemisiyle Tonga’ya doğru yola çıktı.” diye konuştu.

Zhao, Tonga’ya ihtiyacı doğrultusunda felaketle mücadele ve felaket sonrası yeniden yapılanma için mümkün olan bütün yardımı sağlamaya devam edeceklerini vurguladı.