Çin Başbakan Yardımcısı Han Zheng ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Frans Timmermans dün, Çin ile AB arasındaki ilk üst düzey çevre ve iklim diyaloğunu gerçekleştirdi.

Han Zheng video konferans yoluyla düzenlenen görüşmede, Çin’in 2030 yılına kadar karbondioksit emisyonlarını zirveye çıkarma ve 2060 yılına kadar karbon nötre ulaşma hedefini hatırlattı.

Çin’in bu hedefe planlanan şekilde ulaşılması amacıyla enerji tasarrufunu, emisyon azaltmayı ve düşük karbonlu kalkınmayı teşvik etmek için son derece çetin çabalar sarf etmesi gerektiğini kaydeden Han, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İki tarafın liderleri arasında sağlanan fikir birliğini yerine getirerek, Çin ile AB arasında çevre ve iklim alanındaki somut iş birliğini derinleştirmeliyiz. Yeşil iş birliğini, Çin-AB kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yeni dinamosu haline getirmeliyiz.

Çin ile AB, çok taraflılığı ve merkezinde Birleşmiş Milletler’in (BM) bulunduğu uluslararası sistemi korumanın yanı sıra, adil, makul, iş birliği ile karşılıklı kazanca dayalı bir küresel çevre yönetişim sistemi inşasını ilerletmeli.

Önümüzdeki yıl Çin’in Kunming kentinde düzenlenecek BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’nda da olumlu sonuçlar elde edilmesi için ortak çaba harcamayı arzulamaktayız.”

Frans Timmermans ise, Çin’in iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki tutumunu takdirle karşıladıklarını belirterek, Çin’le çevre ve iklim alanındaki diyaloğu derinleştirmeye hazır olduklarını söyledi.

Timmermans, çok taraflı mekanizmalardaki rollerini yerine getirerek, Çin’in BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’na başarıyla ev sahipliği yapmasına destek vereceklerini sözlerine ekledi.