Çin Ticaret Bakanlığı, Çin ile Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) ekonomi ve ticaret heyetleri arasındaki olağan iletişimin sürdürüldüğünü açıkladı.

Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng olağan basın toplantısında, Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari müzakere sürecine ilişkin bir soruyu yanıtladı. Gao, iki ülkenin ekonomi ve ticaret heyetleri arasında olağan iletişim sürdürüldüğünü belirtti.

Yılın ilk 7 ayında iki ülke arasındaki mal ticaret hacminin yıllık bazda yüzde 40 arttığını aktaran Gao, söz konusu dönemde Çin’in ABD’den yaptığı ithalatın hacminin yüzde 50,4’lük ve Çin’in ABD’ye yaptığı ihracatın hacminin de yüzde 36,9’luk artışlar gösterdiğine dikkat çekti.

Gao Feng, bu durumun iki ülkenin ekonomilerinin birbirini tamamlayıcı niteliklere sahip olduğunu, ikili ekonomik ve ticari iş birliğinin de iki ülkeye ve halklarına yarar getirdiğini gösterdiğini kaydetti.

Gao ayrıca, Çin’in öteden beri, ABD’nin ek tarife uygulamasının ne Çin’e, ne ABD’ye, ne de dünyanın ekonomik toparlanmasına faydalı olacağı görüşünü savunduğunu sözlerine ekledi.