CRI Türk Haber Merkezi

Bu yıl 9. Çin-Doğu Avrupa Ülkeleri Ekonomi ve Ticaret Forumu gerçekleştirildi, ayrıca iki bölge ürünlerini içeren 2. Çin-Doğu Avrupa Ülkeleri Fuarı yapıldı.

Bu iki bölge arasındaki ticarette 50’den fazla kategoride 5 binden fazla ürün alınıp satılıyor. Ayrıca 2020 yılı verilerine göre Çin ile Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticaret hacmi de 103,45 milyar dolara ulaşmış durumda.

İki bölge arasındaki ortak ticari büyüme de 2012’den bugüne yüzde 8 artış gösterdi. Bu artış Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki artışın iki katına, Çin’in diğer ülkelerle olan ticari büyümesinin de 3 katına denk geliyor.

Çin ile Avrupa arasındaki 12 bini aşkın ticari tren seferlerinin birçoğu Doğu Avrupa ülkesi olan Polonya, Çekya ve Macaristan’dan geçti. Bu, iki bölge ticaretinin daha da gelişmesine olanak sağladı.

2020 yılındaki pandemi sürecinde de Çin ile Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki pandemi yardımları ikili ilişkilerin hızlı biçimde gelişmesine yardımcı oldu. Çin merkezli Sinovac firmasının koronavirüse karşı ürettiği CoronaVac aşıları 2020 yılında Macaristan’da kullanıldı ve ülkedeki vaka sayısını kontrol altında tutmada önemli rol oynadı.

Çin ve Doğu Avrupa ülkeleri arasındaki ticari ve kültürel faaliyetlerin, devam eden tren seferleri ve yapılan fuarlar gibi etkinliklerle daha da artması bekleniyor.