Çin ve Filipinler arasında Güney Çin Denizi İkili Görüşme Mekanizması çerçevesindeki 6’ncı toplantının yakında düzenleneceği açıklandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında adı geçen toplantı hakkında bilgi verdi.

Zhao Lijian, ilk toplantısı 2017 yılında düzenlenen görüşme mekanizmasının, karşılıklı siyasi güveni pekiştirmeyi ve deniz güvenliği ile iş birliğini sağlamlaştırmayı amaçladığını belirtti.

Sözcü Zhao, Çin ile Filipinler arasındaki görüşme mekanizmasının 6. toplantısının video konferans yoluyla düzenleneceğini kaydederek, toplantıya başta Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wu Jianghao ve Filipinler Dışişleri Bakan Yardımcısı Elisabeth olmak üzere iki ülkenin diplomasi, savunma, tabii kaynaklar, tarım ve çevre alanlarından temsilcilerin katılacağını bildirdi.

Çinli sözcü, iki tarafın toplantı sırasında Güney Çin Denizi’ndeki güvenlik durumu, arama ve kurtarma çalışmaları, balıkçılık faaliyetleri ve deniz ekolojisi gibi alanlarda görüş alışverişinde bulunacağını kaydetti.