Avustralyalı çiftçiler, ülkenin Çin ile ticaret anlaşmazlığı ve koronavirüs salgınıyla bağlantılı tedarik zinciri kesintilerinin sektöre önümüzdeki on yıl içinde 28 milyar dolara mal olacağı konusunda uyarıda bulundu.

图片默认标题_fororder_avustralya

Financial Times’ın haberine göre Ulusal Çiftçi Federasyonu (NFF) cuma günü yaptığı açıklamada, hükümeti ülkenin ihracat pazarlarını çeşitlendirmeyi ve tedarik zincirlerini iyileştirmeyi amaçlayan bir ticaret stratejisini desteklemek için 3,5 milyar A $ (2,66 milyar ABD $) yatırım yapmaya çağırdı.

Geçtiğimiz 18 ayda Avustralya’nın tarım sektörü Çin’le yaşanan gerilimden etkilendi. Arpa, deniz ürünleri, şarap ve diğer ürünlerin ihracatına yönelik ticari yaptırımlarla ikili ilişkiler en düşük seviyeye indi.

NFF, önümüzdeki dört yıl için Canberra’ya, ihracat tedarik zincirlerinin iyileştirilmesi, pazar geliştirme faaliyetlerinin artırılması ve tarımsal pazara erişimin iyileştirilmesi için hükümet kaynaklarının artırılması gibi ticaretle ilgili faaliyetler için 1 milyar A $ da dâhil olmak üzere bir finansman talepleri listesi sundu.

Ülkenin tarım sektörü daha önce Çin’e yönelik ürünler için alternatif pazarlar bulmada bazı başarılar elde etti. Geçen ay bir tahıl üreticisi olan CBH Grubu, Meksika’ya ilk malt arpa kargosunu ihraç ettiğini ve yemlik arpa için Suudi Arabistan pazarını yeniden açtığını söyledi. Ancak yine de analistlere göre Çin pazarının kaybı, ölçeği ve kâr payının yüksek olması nedeniyle tarım sektörü için büyük bir endişe kaynağı olmaya devam ediyor.