Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Çin-Rusya ilişkilerindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerinin son dönemlerde çok gündemde olduğuna dikkat çeken Altay Atlı, “Rusya Devlet Başkanı Putin, Rusya-Çin ilişkilerinin tarihinin en iyi seviyesine ulaşmış olduğunu söyledi. İki ülke arasında farklı kademlerde diyalog, diplomatik trafik, iş birliği projeleri artıyor. Büyük güç rekabetinin olduğu bir dönemde Rusya ile Çin arasındaki yakınlaşma da öne çıkıyor. Bu yakınlaşmanın en güncel adımı, Moskova’da Çin-Rusya Stratejik Güvenlik İstişare Toplantısı’nın 16. turunun yapılmasıydı. Bu toplantıya Çin tarafından Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Dış İlişkiler Komisyonu Ofisi Başkanı Yang Jiechi katıldı.” dedi

“ÇİN İLE RUSYA ARASINDAKİ ORTAK SÖYLEM”

Toplantının önemine değinen Atlı, “Son dönemde Çin ile Rusya arasında ortak bir söylem görüyoruz. Amerikan egemenliğinin devam ettiği bir dünya düzenine karşı bir söylem olarak da ele alınabilir. Ayı zamanda şöyle bir ortak söylem var; artık günümüz dünyası için daha çoğulcu, daha katılımcı bir yönetişim tarzı gerektiği gerekiyor. Bunun dışında Orta Doğu çok önemli bir konu. Suriye’de devam eden bir savaş var. Her iki ülkenin de Suriye konusunda Birleşmiş Milletler’de (BM) ortak hareket ettiğini gördük ama çok ciddi farklıklar da var. Rusya aktif olarak Suriye’de çatışma ortamında yer alıyor fakat Çin’in böyle bir durumu yok. Orta Doğu Çin açısından enerji kaynağı için önemli ve aynı zamanda Kuşak Yol İnisiyatifi için çok önemli bir pozisyonda buluyor. Çin ile Rusya arasında son dönemlerde nükleer enerji konusunda dikkat çekiyor. Onun dışında ayda iki ülke tarafından araştırma istasyonu kurulacak. Bu çalışama iki ülke arasındaki iş birliği açısından önemli bir veri sağlıyor.” diye konuştu.

“REFERANS NOKTASI OLARAK ABD’YE KARŞI BİR TUTUM VAR”

Dr. Altay Atlı açıklamalarını, “Çin ile Rusya arasındaki bu üst düzey diyalog, kapsamlı stratejik diyalog olarak adlandırılan bu ilişki devam edecek. Burada referans noktası olarak ABD’ye karşı bir tutum var. Ekonomik ilişkiler mevcut ama en azından şu aşamada ittifak olarak değerlendirmek veya Rusya ile Çin’in her anlamda ortak hareket edeceğini düşünmek de çok doğru olmaz.” sözleri ile tamamladı.