Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin ile Rusya’nın ayrılmaz ve diz çöktürülemez dostlar olduğunu söyledi.

Zhao Lijian, bugünkü basın toplantısında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Rusya-Çin ilişkileriyle ilgili yaptığı açıklamaları değerlendirdi.

Zhao, “Putin’in Çin-Rus ilişkilerine dair olumlu açıklamaları Rusya’nın, özellikle de Rus liderin Çin ile ilişkilerin geliştirilmesine verdiği büyük önemi bir kez daha gösterdi. Bu, ayrıca iki ülkenin diplomaside birbirine tanıdığı önceliği de yeniden ortaya koydu. Çin, bunu takdirle değerlendiriyor.” dedi.

Sözcü, Çin ile Rusya’nın ayrılamaz komşular ve baskılar karşısında diz çöktürülemez dostlar olduğunu vurguladı.

Üst düzeyli stratejik iş birliği ortaklığı ilişkilerinin geliştirilmesinin, her iki ülkenin kendi koşullarından hareketle yaptığı uzun vadeli stratejik tercihler olduğuna dikkat çeken sözcü, “Küçük gruplaşmalar yaratma çabalarına karşıyız. Aramızı açma girişimlerini hayal kırıklığına uğratacağız.” diye konuştu.

İki ülke liderlerinin haziran ayında “Çin-Rusya Dostluk, İyi Komşuluk ve İş Birliği Anlaşması”nın imzalanmasının 20. yıl dönümü vesilesiyle bir ortak bildiri yayımladığını hatırlatan sözcü, ortak bildiride, Rusya’nın Çin’in refah ve istikrarına ihtiyacı olduğu gibi, Çin’in de güçlü ve başarılı bir Rusya görmeyi arzuladığının kaydedildiğini belirtti.

Sözcü, Çin ile Rusya arasındaki ilişkilerin, geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de eşitlik, karşılıklı güven ve karşılıklı temel çıkarların korunması ilkeleri temelinde ilerleyeceğini yineledi.

Vladimir Putin, dün Moskova’da yaptığı açıklamada, Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı stratejik iş birliği ortaklığı ilişkilerinin yüksek verim ve koordinasyon açılarından 21. yüzyılda ülkeler arasındaki ilişkilere iyi bir örnek teşkil ettiğini söylemişti.

Putin, bazı ülkelerin Rusya-Çin ilişkilerinin pürüzsüz şekilde gelişmesini görmekten memnun olmadığını, ancak iki ülkenin ilişkilerini bozma girişimlerine rağmen Çin’le siyasi ve ekonomik alanlardaki iş birliğini güçlendireceklerini, uluslararası meseleler üzerinde eş güdümü artıracaklarını vurgulamıştı.