Çin ve Türkmenistan, enerji sektöründeki uzun vadeli stratejik ortaklık kapsamında temiz enerji ve nükleer enerji alanlarındaki iş birliğini güçlendirecek.

Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi ile Türkmenistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Aşkabat’ta bir araya geldi.

Wang Yi görüşmede, iki tarafın, doğal gaz hacminin genişletilmesi sürecinde yaşanan sorunları tartışıp çözebileceğini kaydetti.

Türkmenistan’ın “gerçek bir stratejik ortak” olduğunu dile getiren Wang, gelecek yıl iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 30’uncu yıl dönümünün kutlanacağına dikkat çekti.

Wang, Çin’in bu vesileyle iki taraf arasındaki karşılıklı siyasi güveni daha da derinleştirmeye, iş birliğini çok yönlü şekilde genişletmeye, ikili iş birliklerine yeni bir dinamizm kazandırmaya ve Çin-Türkmenistan stratejik ortaklığını yeni seviyelere çıkarmaya hazır olduğunu ifade etti. Wang, iki ülkenin kalkınmasına itici güç sağlamak için çabalayacaklarını sözlerine ekledi.

Raşid Meredov ise, ÇKP’nin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü vesilesiyle, ÇKP’nin önderliğinde Çin halkının elde ettiği başarıları takdirle değerlendirdiğini vurguladı.

Meredov, Türkmenistan ve Çin’in üst düzey karşılıklı siyasi saygı oluşturduğunu belirterek, iki ülkenin ayrıca ortak kazanca dayalı iş birliğini sürdürdüğünü kaydetti.

Meredov, Türkmenistan’a sağladığı Covid-19 aşıları nedeniyle Çin’e teşekkür etti ve Çin’le yenilenebilir enerji, çevre koruma, havacılık ve iletişim alanlarında bağları güçlendirmeye hazır olduklarını dile getirdi.

Meredov, Türkmenistan’ın Çin’in temel çıkarlarını ilgilendiren konularda Çin’e kararlılıkla destek vermeye devam edeceğinin altını çizdi.

Wang, Tacikistan ve Özbekistan’ı da içeren beş günlük Orta Asya ziyareti kapsamında şu an Türkmenistan’da bulunuyor.

Çin ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki ticaret hacminin, yılın ilk yarısında hızla büyüdüğü açıklandı.

Çin Gümrükler Genel İdaresi Sözcüsü Li Kuiwen, Çin ile AB arasındaki ticaret iş birliğinde yılın ilk altı ayında büyük canlılık ve dayanıklılık sergilendiğini, bu sayede ikili ticaret hacminin hızla büyüdüğünü söyledi.

Li, Çin ile AB arasındaki ticaret hacminin yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26,7 artarak, 2 trilyon 520 milyar yuana (389 milyar ABD doları) ulaştığına ve AB’nin Çin’in ikinci büyük ticaret ortağı haline geldiğine işaret etti.

Li, Çin’in mekanik ve elektrik ihracatının yaklaşık yüzde 16,6’sının AB’yle gerçekleştirildiğini ve Çin’in ithal ettiği tüketim ürünlerinin üçte birinden fazlasının da AB’den geldiğini belirtti. Li konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin ve AB, birbirinin önemli ekonomi ve ticaret ortağı. İki ekonomi arasında güçlü tamamlayıcılık ve büyük iş birliği potansiyeli mevcut. Çin ile AB arasındaki ekonomik ve ticari iletişimin güçlendirilmesi, iki tarafın halkına daha fazla fayda sağlanmasına, küresel tehditlerin göğüslenmesine ve dünya ekonomisinin toparlanmasına yardımcı olacak.”

Verilere göre, yılın ilk yarısında Çin’in dış ticaret hacmi yıllık bazda yüzde 27,1 yükselerek 18 trilyon 70 milyar yuana (2 trilyon 780 milyar ABD doları) ulaştı. Bu sayı, 2019 yılının aynı dönemine göre yüzde 22,8 arttı.