Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi, Londra’nın sözde İngiliz Ulusal Denizaşırı (BNO) pasaportu sahiplerinin İngiliz vatandaşlığına başvurularını kabul etme kararını sert bir dille kınadı.

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi tarafından dün yapılan açıklamada, İngiltere’nin söz konusu girişiminin çok sayıda Hong Kongluyu “ikinci sınıf İngiliz vatandaşı” hâline getirmeyi amaçladığına dikkat çekilerek, bu adımın Çin’in egemenliğine yönelik açık bir saldırı olduğunun ve Çin’in buna kararlılıkla karşı çıktığının altı çizildi.

Hong Kong’un 1997 yılında Çin’in idaresine geri dönmesinden önce Çin ile İngiltere arasında BNO pasaportu sorununa ilişkin bildiri imzalandığı hatırlatılan açıklamada, İngiltere’nin BNO pasaportuna sahip Hong Konglu Çin vatandaşlarına İngiltere’de ikamet hakkı tanımama taahhüdünde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamada, “İngiltere’nin son girişimi, Çin-İngiltere Ortak Bildirisi’ne ciddi şekilde aykırı olduğu gibi, açık bir sözleşme ihlalidir. Çin, buna karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.