Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi dün İranlı mevkidaşı Hüseyin Emir Abdullahiyan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Abdullahiyan, İran’ın Afganistan’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları 3. Toplantısı’nın düzenlenmesi konusunda Çin’le yakın iş birliği yapmaya devam edeceklerini dile getirdi.

Wang Yi, Çin’in, komşularının avantajlarından yararlanarak ve onların özelliklerini öne çıkararak, Afganistan’da uzun vadeli barış ve istikrarın sağlanmasında olumlu bir rol oynamak amacıyla Afganistan’a Komşu Ülkeler Dışişleri Bakanları 3. Toplantısı’na ev sahipliği yapacağının altını çizdi.

İran nükleer meselesinde kapsamlı anlaşmanın yeniden hayata geçirilmesine ilişkin   müzakerelerde kaydedilen son ilerlemeler hakkında bilgi veren Abdullahiyan, tarafların çoğu konuda anlaşmaya vardığını ve İran tarafının meşru endişelerine tüm tarafların önem vereceğini ve çözüme kavuşturacağını umarak bu yönde olumlu çaba sarf ettiğini söyledi. Abdullahiyan, “İran tarafı, Çin’in İran nükleer meselesinde oynadığı yapıcı rolü takdir ediyor ve müzakerelerin sonucunu ortaklaşa desteklemek için Çin ile iletişim ve koordinasyonu sürdürmeye istekli” dedi.

Wang Yi, İran nükleer müzakerelerinin son noktaya ulaştığını söyledi. Wang Yi, “Tüm taraflar geri kalan sorunların çözümüne yeterince önem vermeli, birbirlerine esneklik göstermeli, makul çözümler aramalı, siyasi kararlar almalı ve müzakerelerin başarılı bir şekilde sonuçlanmasını desteklemelidir” dedi.

İki lider Ukrayna sorunu hakkında da görüş alışverişinde bulundu.