Çin Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Çin ile İran arasında imzalanan kapsamlı iş birliği planının niceliği belirlenmiş ayrıntılı sözleşme veya endeksler içermediği ve üçüncü taraflara yönelik olmadığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, günlük basın toplantısında, Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin İran ziyareti esnasında iki ülke arasında imzalanan kapsamlı iş birliği planı hakkında bilgi verdi.

Sözcü Zhao, “Ocak 2016’da, Çin ile İran arasında kapsamlı stratejik ortaklık ilişkisi kurulmuş ve konuyla ilgili bir ortak açıklama yayımlanmıştı. İki taraf, kapsamlı iş birliği planının hazırlanması üzerinde anlaşmıştı. Taraflar müzakerelerin ardından da kısa süre önce planın içeriğine dair fikir birliğine vardı. İki ülke arasında ekonomik, kültürel ve beşeri alanlardaki iş birliğinin potansiyelini geliştirerek, uzun vadeli iş birliği için bir vizyon ve yol haritası hazırlamaya odaklanan plan, niceliği belirlenmiş ayrıntılı sözleşme veya endeksler ortaya koymadığı gibi, herhangi bir üçüncü tarafa da yönelik değil. Planın, Çin ile İran’ın gelecekteki iş birliği için makro bir çerçeve sağlayacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dış gezisi kapsamında, 27 Mart’ta İran’a resmî bir ziyaret gerçekleştirmişti. Wang, ziyareti sırasında İranlı mevkidaşı Zarif ile birlikte Çin-İran kapsamlı iş birliği planını imzalamıştı.