Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, İran nükleer müzakerelerinin kritik bir dönemde bulunduğunu, nükleer anlaşmanın bir an önce yürürlüğe girmesini desteklediklerini söyledi.

Avrupa Birliği (AB) tarafından dün yapılan açıklamada, İran nükleer anlaşmasının tekrar yürürlüğe girmesiyle ilgili görüşmelerin 8. turunun bugün yapılacağı ifade edildi.

Sözcü Zhao, bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, İran nükleer anlaşmasının bir an önce yürürlüğe girmesi için ilgili tarafların gerekli iyi niyet ve esnekliği göstermesi gerektiğini söyledi.

Müzakereler için bir bitiş tarihi belirlenmesinin yapıcı bir adım olmadığını belirten Zhao, ilgili tarafların anlaşmazlıkların uygun bir şekilde çözülmesi için sabır göstermesi gerektiğini kaydetti.

Sözcü, “İran nükleer krizini yaratan Amerika Birleşik Devletleri’nin, İran’a yönelik ‘azami baskı’ politikasını sonlandırması ve ülkeye yönelik yasa dışı yaptırımlarını tamamen kaldırması, İran’ın da bu koşullar temelinde nükleer anlaşmayı hayata geçirmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.