Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Çin’in İran nükleer sorununun siyasi çözüm sürecini hızlandırmak için çabaladığı bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında, dünün İran Nükleer Anlaşması’na varılmasının altıncı yıl dönümü olması nedeniyle anlaşmanın vizyonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.

Zhao, “Çin, İran Nükleer Anlaşması’nın tamamen ve etkin şekilde hayata geçirilmesinin, İran nükleer sorununu çözecek tek etkili yol olduğu görüşünü daima ifade ediyor. Çin, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) anlaşmaya tekrar dönme niyetini olumlu karşıladı. Bunun yanı sıra, ABD de samimiyet göstererek, uluslararası toplumun güvenini kazanmak için harekete geçmelidir. Anlaşmanın tekrar uygulanmasına dair görüşmeler son aşamaya girmiş durumda. Bütün ilgili taraflar, anlaşmaya varma niyetini ortay koydu ancak hâlâ giderilmesi beklenen bazı fikir ayrılıkları söz konusu. ABD bir an önce karar verip, İran’a ve üçüncü taraflara yönelik yasa dışı ve tek taraflı yaptırımları tamamen kaldırmalı. İran da bu temelde yeniden anlaşmayı kapsamlı şekilde uygulamalı.” diye konuştu.

Zhao, Çin’in İran Nükleer Anlaşması’na ilişkin önemli bir taraf olarak, anlaşma ile BM Güvenlik Konseyi kararlarının yetkinliğini ve etkinliğini muhafaza edebilmek için çabaladığını, ABD ile İran arasındaki görüşmelere yapıcı bir şekilde katıldığını ve anlaşmanın bir an önce normale dönmesini hızlandırmaya çalıştığını vurguladı.

Çin’in İran nükleer sorununun siyasi çözüm sürecini hızlandırmanın yanı sıra, uluslararası nükleer silahların yayılmasının önlenmesi sistemini ve Orta Doğu’daki barış ile istikrarı savunacağına işaret eden Sözcü, Çin’in aynı zamanda kendi meşru hak ve çıkarlarını da koruyacağını dile getirdi.