Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Japonya hükümetinin, radyoaktif atık suların denize boşaltılması konusundaki çağrılara kulak tıkadığını ve uluslararası toplumun endişelerine uygun bir cevap vermediğini belirtti.

Güney Kore (Kore Cumhuriyeti) Okyanuslar ve Balıkçılık Bakanı kısa süre önce Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri’ne gönderdiği mesajda, Japonya hükümetinin Fukuşima Nükleer Santrali’nden çıkan radyoaktif atık suyu Güney Kore tarafıyla istişare etmeden denize boşaltmaya karar vermesinin, komşu ülkelerin can güvenliği ve deniz güvenliğine büyük zarar vereceğini ifade etti. Güney Koreli Bakan mesajında, IMO’nun, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’yla iş birliği yaparak Londra Atık Boşaltma Anlaşması’na (LDC) göre hareket edip uluslararası toplumun kabul edebileceği bir çözüm bulması gerektiğini belirtti.

Sözcü Zhao, bugün Beijing’de düzenlediği olağan basın toplantısında, Çin’in, Güney Kore’nin söz konusu çağrısına destek verdiğini açıkladı.

Zhao açıklamasında, “Japonya hükümeti bir aydan fazla bir süre önce yanlış bir karar alarak Çin ile Kuzey Kore (Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti) dâhil uluslararası toplumun ve Japonya vatandaşlarının tepkisini çekti, endişeye yol açtı. Ne yazık ki, Japonya hükümeti farklı ülkelerin, uluslararası örgütlerin, çevre koruma toplulukları ve farklı milletlerin tüm uyarılarına kulak tıkıyor. Tokyo, uluslararası toplumun endişelerine bugüne kadar uygun bir cevap vermedi.” ifadelerini kullandı.