Global Times / Guyan Muchan

Çin’in Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) yönelik görüşü, bir zamanlar çok dostçaydı hatta Amerikan olan her şey için hayranlık unsurlarıyla doluydu. Aslında, Çin’in Twitter muadili Sina Weibo’nun bazı kullanıcıları, platformda birkaç yıl önce ABD hakkında olumsuz ve Çin hakkında olumlu bir şey söyleseler, saldırıya uğrar ve yorumlarda alay edilirdi. Bir keresinde, insanların çevrim içi fikir anlaşmazlıklarına katılabilmek için farklı yorumlardan etkilenmemeyi öğrenmeleri gerektiğini söylemiştim.

Ama bu durum değişiyor. Çinliler, özellikle de gençler, Çin ile ABD arasındaki boşluğu ve iki ülkenin kendi avantajlarını görmede daha objektif hale geliyor. Onlar dünyayı daha adil görebilir ve Çin-ABD ilişkilerini daha mantıklı bir şekilde analiz edebilirler. Bu tür değişikliklere ne sebep oldu?

Birincisi, Çin’de Batı tarzı politik doğruluk ve ideolojik ön yargı yok. Bu nedenle, genç Çinli insanlar, Çin ve ABD’nin siyasi sistemini ve her ülkedeki rolünü makul bir şekilde gözden geçirebilirler. Bugünün genç Çinlileri, özellikle Z Kuşağı, bu ülkenin en güzel dönemini yaşıyor. Çin’in reformu ve açılımı ile küreselleşmenin getirdiği çeşitli değerler sayesinde, Çin halkı dış dünyayı tanıma şansına sahip oldu. Pek çok Çinli ABD’yi gezdi, okudu ve süreç boyunca, daha önce okudukları bazı çevrim içi tanımlardan farklı olabilecek gerçek Amerika hakkında bilgi sahibi oldular. Böyle bir fark, ana vatanlarını gözden geçirmelerine ve yeniden tanımlamalarına neden olur.

ÇİN HALKININ BATILILARDAN FARKLI BİR DÜNYA GÖRÜŞÜ VAR

Weibo’da dolaşan bir yorum, “Ne kadar çok ülkeye giderseniz, o kadar vatansever olursunuz.” der. ABD’yi şahsen ziyaret ederek, genç Çinliler harap olmuş altyapı, çıkar yapısı, hantal bürokrasi, köklü ırkçılık ve göz ardı edilmesi neredeyse imkânsız olan sistematik silahlı şiddet gördüler. ABD’nin doğru gerçekliği, geçmişte bir masal ülkesi imajını dümdüz ediyor. İkincisi, ABD’nin Çin’i azami ölçüde bastırması, Çin halkının hoşnutsuzluğunu ve savaşma isteklerini ateşledi.

Çin halkının, Amerikalılar ve diğer Batılılardan açıkça farklı bir dünya görüşü var. Çinliler dünyanın mükemmel bir siyasi sisteme sahip olmadığına inanıyorlar. Bir sistemin yerel gelişime uyduğu ve insanların daha iyi bir yaşam sürmesini sağladığı sürece iyi olduğunu düşünüyorlar. Bu aynı zamanda küreselleşme altındaki çeşitli değerlere de uyuyor. Ancak ABD dünyaya bu şekilde bakmıyor. Her zaman ABD sisteminin başka ülkelerde ve bölgelerde de benimsenmesini istiyor. Bu, çoğu zaman büyük trajedilere neden olan bir yaklaşım. ABD aynı şeyi Çin’e de yapıyor, onunla ilgileniyor, onu değiştirmeye çalışıyor ve sonunda “demokratikleşmesini” umuyor. Açıkçası, ABD’nin böyle bir girişimi başarısız oldu. Çin, kalkınma konusunda ABD’den daha verimli oldu. Çinliler kendi hükümetlerine Amerikalıların kendi hükümetlerine olandan daha fazla güveniyor ve destekliyor.

Bu nedenle Washington politikasını değiştirdi. Donald Trump göreve geldikten sonra, ABD’nin Çin’i bastırması daha açık ve pervasız hale geldi. O zamandan beri Çinliler, ABD öncülüğünde Batı’nın her yerde bulunan çifte standartlarını, dezenformasyonlarını ve ahlaki bütünlüğü olmayan karalamaları hissetti ve deneyimledi. Çinliler bu kampanyayı net bir şekilde görüyor. Washington, Çin halkının kalbini çıkarlarına bu kadar zarar veren bir tarzla nasıl kazanabilir? Çin’e dış baskı ne kadar yoğunlaşırsa, ulusun birliğini ve bütünlüğünü o kadar teşvik eder. Çin halkı, ABD önderliğindeki Batı’nın kalkınma ile hayatta kalma haklarından mahrum kaldığını ve tehdit ettiğini ne kadar açık bir şekilde anlarsa, o zaman daha da birleşecek. Çin kamuoyunda Amerikan tarzı demokrasi ışığının çöküşünü ve kendi sistemlerinin güçlü yönlerine olan güveni yansıtan bazı örnekler var.

ÇİN KÜLTÜRÜ, YARARLI OLANI ALMA KONUSUNDA KAPSAYICIDIR

Çin, Covid-19 salgınını ilk bildiren ülke oldu ve hızla üstesinden gelmek için kararlı bir şekilde hareket etti. Yine de, bir zamanlar Çin kamuoyunda tapınılan ABD, salgında yaklaşık 600 bin kişiyi kaybetti ve bu henüz bitmedi. ABD’ye olanlar, Çin halkını Batı tarzı demokratik sistemin ikiyüzlülüğü ve eksiklikleri konusunda daha bilinçli hale getirdi. Çin kültürü, yararlı olanı alma konusunda kapsayıcıdır ve yardımcı olmayanı dışarıda tutar. Bu arada, Amerikan kültürü gittikçe daha da taşlaşıyor. Zorluklarla karşı karşıya kaldığında, ABD artık yalnızca “yüce” demokrasi bayrağını sallamaya başvurmasını biliyor. ABD, böyle bir kart kullanarak daha önce Çin’in kalkınma modelini etkilemeye çalışmıştı ve şimdi de Çin’in gelişmesine karşı bazı ülkelerle iş birliği yapmak istiyor.

Bununla birlikte, ABD’li politikacıların konuşmaya devam ettiği “demokrasi”, ülkenin kendi ulusal çıkarları için savaşması için bir araçtan başka bir şey değildir. Amerikan “demokrasisi” asil bir şey değildir; bazı insanlar tarafından sömürülen ideal değerler bütünüdür. Yukarıda bahsedilen değişiklikler nedeniyle, Çin kamuoyu son birkaç yılda Washington’a karşı tutumunu kademeli olarak değiştirdi. Değişiklik birçok yönden kaçınılmazdı. Ve bu amansız süreç, ABD’nin Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) küresel çapta “kötü etkisine karşı koymak” için yılda 300 milyon dolar harcamasıyla veya Çin kamuoyunu bölmek için Çin’de “Amerikan hayranları” geliştirerek durdurulamaz.

Şu anda Çin halkının çoğu, özellikle de gençler uyandı. Onlar “uyandı”. Onlar kendiliğinden doğru ile adil olanı ilan etmek ve savunmak için öne çıkarken, neyin yanlış ve kötü olduğunu çürüttü ve karşı çıktı. Dünyaya gerçek Çin’in neye benzediğini anlatmak istiyorlar. Tarih ilerledikçe, onlar gibi insanlar, nesilden nesile sorumluluklarını almak için öne çıkacaklar.