“Çin menşeli aşılar, bu turizm kentinin kaderini değiştirdi.”

Zimbabve Cumhuriyeti’nde ana akım bir televizyon kanalı tarafından hazırlanan bir belgesel filmde bu ifadeler kullanıldı. Filmde, Çin’in aşı yardımları sayesinde Zimbabve’nin Victoria Falls kentinde Covid-19’un bulaşma oranının düştüğü, sıfır ölüm mucizesinin yaratıldığı ve ekonomik canlanma gerçekleştirildiği anlatılıyor.

Aslında bu hikâye sadece Afrika’nın bir kentinde yaşanmadı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün düzenlenen Çin-Afrika İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı’nın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin’in Afrika ülkeleriyle sıkı koordinasyonu koruduğunu ve “dokuz alanda” iş birliği yapıldığını bildirdi. Bu 9 alanın en başında ise sağlık geliyor. Xi, toplantı sırasında Afrika ülkelerine 1 milyar doz daha aşı sağlayacaklarını açıkladı. 1 milyar doz aşılardan 600 milyonluk kısmı bağışlanacak, geri kalan kısmı ise Çinli şirketler ve ilgili Afrikalı şirketler tarafından ortaklaşa üretilecek.

Çin, şimdiye kadar Afrika’ya 200 milyondan fazla doz Covid-19 aşısı gönderdi. Bu yeni aşı yardımı kuşkusuz Afrika’daki yetersiz aşılama durumunu önemli ölçüde giderecek ve “bağışıklık uçurumunu” kapatacak.

Angola Dışişleri Bakanı Tete Antonio CMG’ye verdiği röportajda, Çin’in göndereceği 1 milyar doz Covid-19 aşısının Afrika’daki salgını hafifletmek için iyi bir çözüm olacağını söyledi.

“Dokuz proje” sağlığın yanı sıra yoksulluğu azaltma, tarım desteği, ticareti teşvik etme, yatırımları artırma, dijital inovasyon ve yeşil kalkınma gibi alanları da kapsıyor. Bu kapsamda Çin, Afrika’da 10 yoksulluğu azaltma ve tarım projesinin hayata geçirilmesine yardımcı olacak. Önümüzdeki 3 yıl içinde Afrika’dan ithal edilen ürünlerin değerinin 300 milyar doları bulması bekleniyor. Aynı dönemde Çinli işletmeler Afrika’ya 10 milyar dolardan fazla yatırım yapacak. Bunlarla beraber, Çin Afrika’da 10 dijital ekonomi projesi ve 10 çevre koruma programı gerçekleştirecek.

Afrika ülkelerinde salgınla mücadele, salgın sonrası dönemde ekonomik büyüme ve sürdürülebilir kalkınmaya hizmet edecek olan dokuz proje, Çin-Afrika iş birliğinin 3 yıllık yol haritasını teşkil ediyor.

Söz konusu 9 projenin amacı, Afrika ülkelerinin ekonomisini geliştirmek ve Afrikalıların mutluluğunu arttırmaktır. Bu projeler, Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki köklü dostluk ilişkilerinin ve Çin’in Afrika ülkelerine karşı dürüstlüğünün bir göstergesi.

2015 yılında Çin ve Afrika ülkeleri arasında 10 iş birliği planı, 2018 yılında 8 eylem planı, bu yıl ise 9 proje imzalandı. Şu anda Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki kader ortaklığını oluşturma sürecinde yeni bir aşama başladı. Çin tarafı gelecekte de Afrikalı kardeşlerine verdiği sözleri gerçekleştirmek için elinden geleni yapacak.