CMG / Liu Wenjun

Son birkaç gündür bazı kişiler, “Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki akrabalarından haber alamadıkları” iddiasıyla Çin’in Ankara Büyükelçiliği önüne gelerek eylem yapıyorlar ve sosyal medya platformlarında yalan haberler yaymaya çalışıyorlar. Bir iki milletvekili ve sözde “Dünya Uygur Kurultayı”nın Başkan Yardımcısı gibi kişiler de onlara katılarak “destek” verdiler.

Sözde “Dünya Uygur Kurultayı”, tek amacı Çin’i bölmek olan bir terör örgütü. Örgütün başkan yardımcısı ve bir iki milletvekilinin söz konusu eyleme katılması bunun örgütlü ve planlı bir eylem olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Ancak bu tür eylemlerin başvurduğu yöntemler yeni değil. Bu kişilerin amacı, uydurdukları yalanlarla Çin hükümetinin Xinjiang politikasına saldırmak, Çin’in imajını karalamak ve Xinjiang ile ilgili meseleleri istismar ederek, Türk halkını kandırmak ve böylece Çin-Türkiye ilişkilerini zedeleyerek bozmaktır.

Sözde “Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki akrabalarından haber alamadıkları” iddiası, Çin karşıtı güçlerin uydurdukları çirkin ve asılsız yalanlardır. Çin, hukuk devleti olup, tüm vatandaşların bireysel özgürlüğünü ve haberleşme özgürlüğünü hukuk doğrultusunda etkin şekilde korumaktadır. Tabii ki, Çin’in Xinjiang bölgesi kökenli bir avuç kişi “Doğu Türkistan” terör örgütlerine katıldıkları için Xinjiang’daki aile yakınları onlarla haberleşmeyi reddediyor. Bu bir avuç kişi böylece son derece utanç verici bir duruma düştü.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nde son 4 yılda herhangi bir terör olayı meydana gelmedi. Geçen yıl tüm Xinjiang’da ağırlanan turist sayısı 158 milyonu aştı. Elde edilen gelir ise 99 milyar 212 milyon yuanı buldu. Xinjiang’da hızlı ve istikrarlı ekonomik ve toplumsal gelişme sağlandığı ve farklı etnik grupların uyum içinde yaşadıkları mevcut durum karşısında, Çin karşıtı güçlerin uydurdukları yalanlar ve yaptıkları çirkin eylemler boşa çıkacaktır.   

Çin karşıtı güçlerin eylemleri Çin ile Türkiye arasındaki stratejik iş birliğinin genel durumunu engelleyemez. Son yıllarda Çin-Türkiye iş birliğinde önemli ilerlemeler kaydedildi. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Temmuz 2019’da gerçekleştirdiği Çin ziyaretinde “Tek Çin” politikasını yineleyerek, herhangi bir kişinin Türkiye-Çin ilişkilerinde kışkırtma yapmasına izin vermeyeceklerini belirtti. 

2020 yılının başından bu yana, Çin ve Türkiye, başta salgınla mücadele olmak üzere, siyaset, ekonomi ve kültür gibi alanlardaki iş birliğini yoğunlaştırdı. Bu durum, ikili ilişkilerin yüksek dirence ve sağlam temellere sahip olduğunu net bir şekilde ortaya koydu.

Bu yıl, Çin ile Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü. Salgının getirdiği zorlukların tamamen aşılacağına. Çin-Türkiye ilişkilerinin önümüzdeki 50 yıllardaki geleceğinin daha da parlak olacağına hiç şüphe yok.

Çin karşıtı güçler her ne türlü çirkin eylemlere başvurursa başvursun, Xinjiang’da istikrar ve gelişmeyi engelleyemezler, Çin-Türkiye ikili ilişkilerinin olumlu gelişme eğilimini zedeleyemezler.