Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kongresi’nin Xinjiang meselesini kullanarak Çin’in iç işlerine müdahale etmesine kesinlikle karşı çıktıklarını ve Çin karşıtı komploların asla başarılı olamayacağını kaydetti.

Zhao günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, daha önce ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanan “Uygurların Zorla Çalıştırılmasını Önleme Yasası” isimli tasarının dün senatoda gözden geçirildikten sonra ABD Başkanı’nın imzasına sunulmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Çin’in söz konusu girişimlere kesinlikle karşı çıktığını vurgulayan Zhao, bazı Amerikan siyasetçilerin Xinjiang meselesini kullanarak yalanlar ortaya atıp, Çin’in kalkınmasını engellemeye çalıştığını söyledi. “Bu kişilerin komploları asla başarılı olamayacak” diyen Zhao, ABD yönetimi ve kongresinin Çin’deki güvenilirliğinin ve imajının daha da zarar gördüğünü kaydetti.

Zhao konuşmasını şöyle sürdürdü:

“ABD’deki zorla çalıştırma sorunları ihmal edilmemeli. ABD’de tarım işlerinde çalışan yaklaşık 500 bin çocuk işçinin yanı sıra, 240 bin ila 325 bin arasında kadın ve çocuk seks kölesi mevcut. Son beş yıldır her sene yaklaşık 100 bin kişi insan kaçakçıları tarafından ABD’ye götürülüyor ve bu kişiler zorla çalıştırılıyor. ABD’nin kendi sınırları içinde yaşanan zorla çalıştırma sorunlarını ciddiye alıp, bu sorunlara uygun çözümler bulması gerekiyor.

Xinjiang’a yönelik soykırım ve zorla çalıştırma iddiaları tamamen yalan. Çin’in ulusal güvenliği ve kalkınma çıkarlarını savunma kararlılığı sarsılmayacak. ABD’nin söz konusu yasa tasarısını yürürlüğe sokmak gibi bir adım atması halinde Çin kesinlikle gereken karşılığı verecek.”