Çin Savunma Bakanlığı Basın Sözcüsü Ren Guoqiang, Soğuk Savaş zihniyetiyle dolu olan Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) sözlerinin hegemonyasını sürdürmek için bir bahane olduğunu ve ABD’nin izlediği tehlikeli Çin yargısını yansıttığını kaydetti.

Alınan habere göre, ABD Ulusal Güvenlik Konseyi tarafından Geçici Ulusal Güvenlik Stratejik Kılavuzu yayımlandı. Belgede, Çin’in mevcut uluslararası sisteme meydan okuyabilen ekonomik ve askeri kabiliyete sahip tek ülke olduğu kaydedildi.

ABD Savunma Bakanlığı Çin’i “birincil meydan okuma” olarak listeledi. Çin ve ABD arasında düzenlenen üst düzey stratejik diyalogda ise, iki tarafın ordu gibi konularda iletişimi sürdürmek konusunda anlaştığına dikkat çekildi.

Ren Guoqiang, bugün düzenlenen basın toplantısında, konuyla ilgili soruyu cevapladı.

Ren Guoqiang, kimseye meydan okuma niyetinde olmadıklarını ve herhangi bir meydan okumadan korkmadıklarını, kimseyi tehdit etmek istemediklerini ve herhangi bir tehdidin işe yaramadığını belirtti.

Gelişme ve büyüme hakkına, kendi yolunu seçme özgürlüğüne, savunma ve nefsi müdafaa ve meşru haklarını ve menfaatlerini korumaya sahip olduklarını dile getiren Ren Guoqiang, Çin ordusunun ulusal egemenlik, güvenlik ve kalkınma çıkarlarını koruma kararlığının değişmez olduğunu belirtti.

Ren Guoqiang, barışçıl kalkınma yoluna bağlı kaldıklarına ve savunmacı bir ulusal savunma politikasını izlediklerine işaret etti. Ren Guoqiang, diğer ülkelerle askeri ilişkiler geliştirdiklerini, küresel güvenlik yönetimine katıldıklarını ve uluslararası barış koruma, okyanus eskortu ve uluslararası salgınla mücadele malzemeleri gibi kamu güvenlik ürünlerini sağlamaya devam edeceklerini ifade etti.

Ren Guoqiang, Çin’in ve Çin ordusunun gelişimini ABD’nin rasyonel bir şekilde değerlendirebilmesini ümit ettiklerini belirtti.