CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin lideri Xi Jinping Komünist Gençlik Birliği’nin 100. kuruluş yıl dönümünde önemli mesajlar verdi. Xi Jinping, ülkenin ve ÇKP’nin umudu olarak tanımladığı Çin gençliğine halka bağlılık çağrısında bulundu.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) liderliği altında 5 Mayıs 1922’de kurulan Çin Komünist Gençlik Birliği 100. yaşında yeni bir yolculuğa hazırlanıyor. Çin Komünist Gençlik Birliği’nin salı günü düzenlediği yıldönümü etkinliğine katılan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, genç kadrolara Çin Rüyası’nı takip etme çağrısında bulundu. Komünist Gençlik Birliği’nin kuruluşunun ülke ve ÇKP tarihi için bir dönüm noktası olduğunu belirten Xi, örgütün gençler için bir sosyalizm okulu olduğunu vurguladı.

Başkent Beijing’de bulunan Büyük Halk Sarayı’nda konuşan Xi KJinping “Tarih kanıtlamıştır ki, Çin Komünist Gençlik Birliği ancak ÇKP önderliğinde Çin’in gençlik hareketinin doğru yolda ilerlemesini hızlandırabilir. Çin Komünist Gençlik Birliği, ancak komünizm ve sosyalizm bayraklarını tutarak en sağlam dayanışmayı elde edebilir ve kararlı bir örgüt yaratabilir.” ifadelerini kullandı.

“BENİM SAF AŞKIM ÇİN’E AİT”

Çin gençliğinin kendisini halka ve Parti’ye adaması gerektiğini söyleyen Xi Jinping, bu bağlamda 2020 yılında Galwan Vadisi’nde Hindistan ordusu ile girdiği çatışmada hayatını kaybeden Chen Xiangrong’u örnek gösterdi. Chen’in “Benim saf aşkım sadece Çin’e aittir” sözünü anımsatan Xi, bu sloganın çağdaş Çin gençliğinin bayrağı haline geldiğini aktardı.

“ÇKP’nin ve ülkenin ümidi gençliktedir.” diyen Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping,  Çin Komünist Gençlik Birliği’nin önünde dört hedef olduğunu duyurdu. Xi bu hedefleri ideolojik ilerleme, sorumluluk üstlenerek gençlik hareketinin öncüsü olma, parti ile gençlik arasında köprü kurma ve kendini geliştirecek cesareti bulmak olarak sıraladı. Çin lideri Xi konuşmasının devamında ÇKP’ye de “taze kan” olarak tanımladığı gençlere güvenme talimatını iletti.

GENÇLER BAĞIMSIZLIK VE KALKINMA MÜCADELESİNDE

Çin’de 28 yaşındaki 13 temsilci 1921’de ÇKP’nin ilk Ulusal Kongresi’ne katılmış ve ertesi yıl Çin Komünist Gençlik Birliği’nin kuruluşunu ilan etmişti.  Çinli gençler daha önce ise 4 Mayıs 1921’de ülkelerine bölünmeyi dayatan Paris Barış Konferansı’na karşı ayağa kalkarak halkın geri kalanını mücadele etmeye çağırmıştı. 1935 yılında Peking’de (bugünkü Beijing)  Japon işgaline karşı direnişi örgütleyen Çin Komünist Gençlik Birliği’nin üye sayısı 2022 yılı itibariyle 73 milyon 715 bini buldu.

Çin’in 21 Nisan 2022’de yayımladığı “Yeni Çağda Çin Gençliği” başlığını taşıyan belgede gençliğin toplumsal sorunlarla mücadelenin en ön cephesinde yer aldığı aktarıldı. Ülke medyasında yer alan bilgilere göre sadece 2021 yılında 4 milyona genç Çin’in Covid-19’la mücadelesinde görev alırken, yoksullukla mücadele kapsamında da çok sayıda teşkilat üyesi kırsal bölgelerde köylülere teknoloji ve girişimcilik dersi verdi.