CRI Türk Dış Haberler Servisi

Çin Dışişleri Bakanlığı, eski Birleşik Krallık Büyükelçisi Liu Xiaoming’in Kore Yarımadası İşleri Özel Temsilcisi olarak görevlendirdiğini duyurdu. Bakanlık Sözcüsü Zhao Lijian, Kore Yarımadası ile ilgili konulara aşina olan deneyimli diplomatın Yarımada’daki sorunların çözümüne yardımcı olmaktan sorumlu olacağını belirtti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti’nin (Kuzey Kore) nükleer silahlardan arındırılması meselesinde Çin’in aktif çözümler sunması beklenenler arasında. Çin, Kore Yarımadası’ndaki barış sürecinde aktif rol oynamak istediğini, kısa süre önce düzenlenen Xiamen görüşmelerinde açıkça dile getirmişti.

KUZEY KORE’DE GÖREV DENEYİMİ

Özel Temsilci Liu’nun 2006-2009 yılları arasında Kuzey Kore’de Çin Büyükelçiliği görevi yürüttüğü biliniyor.  Kim Jong-il yönetimi ile yakından çalışmalar sürdürmüş olan deneyimli diplomatın Kore Yarımadası konularında Pyongyang ve Seul arasında diyaloğu güçlendirebilecek adımlar atabilir. Ayrıca, iletişimi sürdürürken Kore Yarımadası’nın siyasi çözüm sürecini teşvik etmede yapıcı bir rol oynayacağını uzmanlar tarafından belirtilenler arasında.

Öte yandan nisan ayının ilk haftasında Çin’in Xiamen kentinde bir araya gelen Çin ve Güney Kore Dışişleri Bakanları Kuzey Kore nükleer programı da dahil olmak üzere Kore Yarımadası’nda bir barış sürecini teşvik etmek için iş birliğine gideceklerini deklare etmişti. Çin Siyaset Bilimi ve Hukuk Üniversitesi Profesörü Moon Il-hyun, “Joe Biden yönetimi ile yeniden şekillenen Kore Yarımadası sorununa duruma aktif olarak yanıt vermenin bir boyutuydu bu adım. Sorunun çözümüne verilen önem özel temsilci atanmasıyla ortaya koyuldu.” dedi.