Çin Dışişleri Bakanlığı, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Alaska eyaletinde düzenlenen Çin-ABD stratejik diyaloğunda kuralları bozan taraf olduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında gazetecilerin stratejik diyalogla ilgili sorularını yanıtladı.

ABD tarafının konuşma süresinin öngörülen zamanı geçtiğini hatırlatarak, bu muamelenin diplomasi protokolüne aykırı olduğu gibi, konuk ağırlanırken gösterilmesi gereken tavırdan da çok uzak olduğuna dikkat çeken bir gazeteci, ABD’li bazı yetkililerin, Çin tarafının diyaloğa katılma amacının ABD’yle gerçek anlamda temas kurmak değil, siyasi şov yapmak olduğu iddialarına dair Çin’in tutumunu sordu.

Zhao Lijian, verdiği yanıtta “Çin heyeti, stratejik diyalog öncesinde brifing düzenledi, Anchorage kentindeki diyaloğa büyük içtenlikle katıldı ve iki tarafın önceden anlaştığı prosedür ve düzenlemeler gereğince hareket etti. Ancak ABD tarafının diyaloğu başlatma konuşması öngörülen süreyi ciddi miktarda aştı. Üstelik, ABD tarafı Çin’in iç işlerine ilişkin asılsız suçlamalarda bulunarak gerginliği alevlendirdi. Bu, konuklara gösterilmesi gereken tavır değildir ve diplomasi protokolüne aykırıdır. Çin bu konuda ABD tarafına ciddi karşılık vermiştir. ” diye konuştu.

Çinli Sözcü, ABD tarafının anlaşmazlıkları kışkırttığını, bu nedenle daha diyaloğun başlangıcında gerginlik atmosferinin hakim olduğunu, Çin’in böyle bir tabloyu asla ve asla bunu görmek istemediğini vurguladı.