Çin Dışişleri Bakanlığı, Covid-19 salgınının etkilerine rağmen Çin ekonomisinin hızla toparlandığını ve uluslararası toplumun salgının etkilerini göğüslemesi için faydalı koşullar yarattığını bildirdi.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva kısa süre önce yaptığı açıklamada, Çin’in 2020’de pozitif büyüme gerçekleştiren tek büyük ekonomi olduğunu ve bu yıl Çin ekonomisinin yüzde 8,1 büyüyerek, küresel ekonominin toparlanmasına daha fazla dinamizm sağlamasını beklediklerini ifade etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin günlük basın toplantısında, Georgieva’nın söz konusu açıklamasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Wang, geçen sene Covid-19 salgınının ve dünya ekonomisinin ciddi gerilemesinin yarattığı darbelere rağmen, Çin ekonomisinin hızlı bir şekilde toparlanarak, yüzde 2,3’lük büyüme gerçekleştirdiğine vurgu yaptı. Wang, uluslararası toplumun salgının ve ekonomik gerilemenin etkilerini göğüslemesi için Çin’in faydalı koşullar yarattığına işaret etti. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin, 1 milyar 400 milyon nüfusa, 900 milyon iş gücüne ve 120 milyon piyasa varlığına sahip bir gelişen ülke olarak, eskiden olduğu gibi gelecekte de dünya ekonomisinin canlanmasının önemli bir dinamosu ve yabancı işletmelerin yatırım yapacağı önemli bir ülke olacak. Birleşmiş Milletler (BM) Ticaret ve Kalkınma Konferansı tarafından açıklanan verilere göre, geçen yıl Çin’in çektiği yabancı yatırım yüzde 4 arttı ve böylece Çin, en fazla yabancı sermaye çeken ülke oldu.”

Çin ekonomisinin dünya ekonomisiyle derinlemesine kaynaştığına dikkat çeken Sözcü, “Çin, ticaret ve yatırımın serbestleşmesi ve kolaylaşmasını hızlandırmaya; piyasalaştırılmış, hukukun üstünlüğüne dayalı ve uluslararasılaştırılmış bir iş ortamı yaratmaya; dev piyasa avantajı ile iç talebin potansiyelini iyice geliştirerek, dünya ülkelerine daha fazla fırsat sağlamaya ve dünya ekonomisinin canlanmasına daha fazla dinamizm katmaya devam edecek.” dedi.