Çin Dışişleri Bakanlığından bugün yapılan açıklamada, Çin’in nükleer alanda küresel yönetişimi hızlandırmak için gerekli planları sunmaya devam edeceği bildirildi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında, Çin, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Fransa dahil nükleer silaha sahip beş ülkenin liderleri tarafından ortaklaşa yayınlanan “Nükleer Savaşın Önlenmesi ve Silahlanma Yarışından Kaçınılmasına Dair Ortak Açıklama” hakkında değerlendirmede bulundu.

Wang, “Çin’e göre, söz konusu beş ülkenin liderlerinin ilk defa nükleer silah meselesi hakkında ortak açıklama yapması, beş ülkenin nükleer savaşı engelleme yönündeki siyasi niyetlerini yansıttığı gibi, küresel stratejik istikrarı koruyacak ve nükleer çatışma riskini azaltacak ortak sesleri yükseltmiştir. Bu, genel bakımdan istikrarlı ve dengeli gelişmeye dayalı büyük ülkeler arası ilişkinin oluşturulması için olumlu bir adım. Çin, beş ülkenin karşılıklı stratejik güveni sürekli artırmasını, iletişim ve iş birliğini güçlendirerek, kalıcı barışçıl ve evrensel güvenli bir dünyayı inşa etmek için olumlu rol oynamasını bekliyor.” dedi.

Çin’in her zaman “nükleer savaşın galibi olmaz ve nükleer savaş asla başlamamalıdır” ilkesini benimsediğine ve beş ülkenin ortak harekete geçmesi konusunda güçlü önderlik rolü oynadığına işaret eden Wang, ortak açıklamayla ilgili müzakerelerde, Çin’in çabasıyla, nükleer silahların beş ülkeyi veya diğer herhangi bir ülkeyi hedef almayacağının yinelendiği yönündeki önemli içeriğin açıklamaya dâhil edildiğini, Çin’in açıklamanın oluşturulmasından önemli rol oynadığını ifade etti.

Wang Wenbin, Çin’in her zaman kendini savunmaya dayalı nükleer stratejide ısrar ettiğini, nükleer silahları önce kullanmama politikası izlediğini ve nükleer kuvvetleri ulusal güvenliği korumanın gerektirdiği minimum seviyede koruduğunu, bunun küresel stratejik istikrara önemli bir katkı olduğunu dile getirdi.

Wang ayrıca, Çin’in nükleer alandaki küresel yönetişimi hızlandırmak için kendi planlarını sunmaya devam edeceğini ve barış seven bütün ülkelerle iş birliği yürütmeye hazır olduğunu kaydetti.