Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Küresel Sağlık Zirvesi’nin, G20 ülkeleri için küresel krizlere müdahalede önemli bir platform rolü oynamasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in, G20 Grubu Dönem Başkanlığını yürüten İtalya’dan Başbakan Mario Draghi ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in daveti üzerine, yarın yapılacak Küresel Sağlık Zirvesi’ne video konferans yoluyla katılacağı ve zirvede bir konuşma yapacağı bildirildi.

Günlük basın toplantısında konuşan Sözcü Zhao, “Pandeminin devam ettiği bugünlerde uluslararası iş birliği kritik bir noktadadır. Çin, Küresel Sağlık Zirvesi’nin G20 ülkeleri için küresel krizlere müdahalede önemli bir platform rolü oynamasını ve G20’nin önderliğinde salgınla mücadele iş birliğinin sürdürülmesini ümit etmektedir. Zirvenin; çok taraflılığa destek verme ve dayanışma ile iş birliğini pekiştirme yönünde güçlü sinyal gönderip, salgınla mücadelede zafer kazanılması ve küresel sağlık yönetişiminin iyileştirilmesine itici güç sağlayarak, insanlığın ortak sağlık topluluğunun inşasına katkı yapmasını arzuluyoruz.” ifadelerini kullandı.