Çin küresel salgınla mücadelede iş birliğini artırıyor. Bu kapsamda 5 Ağustos’ta Covid-19 Aşısı İş Birliği Küresel Forumu düzenlenecek. Forumun başkanlığını Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi yapacak.

Teması “Küresel Aşı İş Birliğini Güçlendirelim, Adil Aşı Dağıtımını Hızlandıralım” olarak belirlenen toplantıya ilgili ülkeler, Birleşmiş Milletler (BM) gibi uluslararası örgütler ve işletmelerin oluşturduğu 30 tarafın temsilcileri katılacak.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen mayıs ayında düzenlenen Küresel Sağlık Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, salgınla mücadelede küresel iş birliğini artırmak için bir dizi tedbir alınacağını açıklamıştı.

Dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi ve uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olan Çin, insanlığın sağlık topluluğu düşüncesi doğrultusunda aşıyı küresel kamu ürünü olarak görüyor ve gelişmekte olan ülkelere aşı yardımı sağlıyor. Çin bu somut adımlarla gelişmekte olan ülkelerin salgınla mücadele kapasitesini artırmalarına destek veriyor.

Son olarak, Çin hükümetinin gönderdiği Covid-19 aşı yardımı 31 Temmuz’da Uganda’ya ulaştı.

Çin Kızılhaç Derneği’nin Suriye’ye sağladığı ikinci parti Covid-19 aşısı da ülkenin başkenti Şam’a ulaştı.