USA TODAY gazetesi, kısa süre önce “Alışveriş merkezinde istediğiniz ürünü alabildiniz mi? ‘Hayır’ yanıtını veren çok.” manşetiyle çıktı.

Noel yaklaşıyor, ancak Covid-19 salgınının etkisiyle uluslararası tedarik zincirinde büyük sıkıntılar yaşanması, birçok Amerika Birleşik Devletleri (ABD) vatandaşı bu yıl istediği hediyeleri almaktan mahrum bırakacak.

Bu durum, yalnızca ABD için geçerli değil. İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde birçok süpermarkette raflar boşalıyor. Türkiye’de ekmek dâhil temel gıda ürünlerinin fiyatları yükseliyor. Asya’da da Japonya ve Güney Kore’nin aralarında yer aldığı birçok ülkedeki süpermarket ve restoranlarda yeterli ürün bulunmuyor. Güney Kore’de dana etinin kilogramı 150 dolara yükseldi. Vietnam, Malezya ve Tayland gibi Güneydoğu Asya ülkelerinde yer alan birçok fabrikanın çalışmaması nedeniyle Nike ve Apple’nin ürün tedarikinin kesilebileceği belirtiliyor. Bunun yanı sıra, kışın yaklaşmasıyla dünya genelinde ham petrol, doğal gaz, kömür ve elektrik fiyatları hızla yükseldi.

Çin Çağdaş Uluslararası İlişkiler Akademisi’ne bağlı Dünya Ekonomisi Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcısı Ni Jianjun, yaptığı açıklamada, mevcut küresel tedarik krizinin günümüzde tüm ülkelerin birbirine bağlı ve bağımlı olmasından kaynaklandığını, tedarik zincirindeki herhangi bir halkada görülen sorunun tüm lojistik sistemini ciddi şekilde etkilediğini ifade etti.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s tarafından yapılan açıklamada da siparişlerdeki gecikmeler nedeniyle küresel üretimde sıkıntılar yaşanacağı, üretim maliyetlerinin ve ürün fiyatlarının yükseleceği belirtildi. Açıklamada, dünya ekonomisinin büyüme hızının da yavaşlayacağına işaret edildi.

Küresel tedarik zincirindeki mevcut sıkıntıların çözülmesi için birçok ülke önlemlere başvururken, atılan adımlar henüz dişe dokunur bir etki yaratmış değil.

ABD Başkanı Joe Biden, 13 Ekim’de yaptığı açıklamada, Los Angeles ve Long Beach limanlarındaki tıkanıklığın giderilmesi için limanların 7 gün 24 saat çalıştırılacağını açıkladı. Ancak uzmanlar, Biden yönetiminin başvurduğu bu önlemin sürdürülebilir olmayacağı gibi, işçi sayısının yetersizliği ve altyapı tesislerinin eski olması sorunlarının çözülmesine fayda sağlamayacağı kanısında.

Singapur’da yayımlanan Lianhe Zaobao gazetesinde yer alan yorumda, küresel tedarik zincirindeki krizin çözülmesi için tüm ülkelerin, öncelikle yerel tedarik zincirlerindeki aksamaları düzeltmesi, şirketlerin de olası risklere karşı planlar yapması gerektiği yazıldı.

Küresel tedarik zincirindeki kriz nedeniyle Çin’de de kömür fiyatlarının yükselmesi ve elektrik yetersizliği gibi sorunlar görüldü. Ancak Çin hükümeti, etkili makro ayarlamalar yaparak sorunları kısa bir zamanda çözdü. Çin, en kısa zamanda üretimi yeniden başlattı. Bu gelişmeler, Çin’in sosyalist sisteminin avantajlarını bir kez daha yansıttı.

Küresel tedarik zincirinde tıkanıklık yaşanırken Çin dış ticaret açısından da göz alıcı bir performans sergiledi.

Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından kısa süre önce yayımlanan verilere göre, 2021 yılının ilk 3 çeyreğinde ülkenin dış ticaret hacmi geçen yıla göre yüzde 22,7 artarak 28 trilyon 330 milyar yuana (yaklaşık 4 trilyon 440 milyar dolar) yükseldi. Aynı dönemde ihracat hacmi 15 trilyon 550 milyar yuana ulaştı. Çin’in AB, ABD, Japonya ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti ile ticaret hacmi yüzde 10’dan fazla arttı.

Diğer ülkelerde sanayi üretiminde resesyon yaşanırken, dünyanın imalat üssü ve tedarik kavşağı olarak bilinen Çin, küresel tedarik zincirinin korunmasında daha da büyük sorumluluk üstleniyor.

Reuters’ın haberinde, Çin’in dış ticaretinin ülkede salgının kontrol altına alınması ve kapsamlı sanayi sisteminin gelişmişliği gibi nedenlerle hızla arttığı ifade edildi.

Bunun yanı sıra, Çin’de yakın tarihte düzenlenen 130. Kanton Fuarı’na 26 bin şirket katıldı. Kanton Fuarı’nın başarıyla düzenlenmesi, Covid-19 salgınının etkilerine rağmen Çin’deki tedarik zincirinin en iyi şekilde korunduğunu gösterdi. Çin, küresel tedarik zincirinin korunmasında yeri doldurulamaz bir rol oynuyor.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Shu Jueting, yaptığı açıklamada, şu ana kadar Çin’in Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya dâhil farklı bölgelerde bin 900’den fazla depolama merkezi kurduğu, söz konusu merkezlerin yüz ölçümünün 13 milyon 500 bin metrekareyi bulduğu bilgisini verdi.

Önümüzdeki dönemde Çin ekonomisinin gelişmesinde ikili sirkülasyon stratejisine odaklanılacak. Çin hükümeti, Çinli şirketlerin uluslararası piyasaları geliştirmesini teşvik etmek için sınır ötesi e-ticaretin ilerletilmesi, yurt dışında depolama merkezleri kurulması ve dijital ekonominin geliştirilmesi gibi alanlara daha fazla yatırım yapacak. Çin, küresel tedarik zincirinin korunmasına daha büyük katkı yapmaya hazır.