Çin Dışişleri Bakanlığı, Kuşak ve Yol inisiyatifinin küresel kamu ürünü, en büyük iş birliği platformu ve herkesin el ele vererek ilerlediği parlak kalkınma yolu haline geldiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin bugün Beijing’de düzenlenen olağan basın toplantısında Kuşak ve Yol inşasının durumu hakkında bilgi verdi.

Sözcünün verdiği bilgilere göre, yılın birinci çeyreğinde Çin’in Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelerle yaptığı yatırım ve iş birliğinde istikrarlı artış görüldü. Çin’in güzergâh ülkeleriyle imzaladığı müteahhitlik sözleşmelerinin hacmi ve tamamlanan satış işlemleri sırasıyla yüzde 19,4 ve 12,4 oranında arttı. Aynı dönemde gerçekleştirilen Çin-Avrupa kargo tren seferlerinin sayısı 3 bin 398’i buldu, taşınan mal sayısı ise 322 bin konteynere ulaştı. Bu sayılar da sırasıyla yüzde 75 ve yüzde 84 yükseldi.

Çin Ticaret Bakanlığı’ndan verilen bilgiye göre yılın birinci çeyreğinde Çin’in Kuşak ve Yol güzergâhında yer alan ülkelere yaptığı finans dışı doğrudan yatırımların hacmi de yüzde 5,2 oranında büyüdü.

Çin’in şu ana kadar Kuşak ve Yol inşası kapsamında 140 ülke ve 31 uluslararası örgütle 200’den fazla iş birliği sözleşmesi imzaladığını belirten Wang Wenbin, Çin-Avrupa yük trenlerinin Covid-19 salgınıyla mücadelede kullanılan malzemelerin sevkiyatı açısından önemli bir kanal oluşturduğunu, mart ayı itibarıyla bu hatlar üzerinden 11 milyondan fazla tıbbi malzeme taşındığını belirtti.

Sözcü Wang, Çin’in ayrıca Endonezya, Birleşik Arap Emirlikleri, Malezya, Pakistan ve Türkiye gibi ülkelerle ortak sağlık ürünleri imalatı gerçekleştirdiğini kaydetti.

Çinli sözcü, Kuşak ve Yol’un iklim değişikliğiyle küresel mücadeleye de dinamizm kattığını vurguladı.