Çin Dışişleri Bakanlığı, Litvanya yönetiminin ülkede yaşanan ciddi insan hakları sorununu etkili şekilde çözmesi gerektiğini açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, bugün başkent Beijing’de düzenlenen basın toplantısında, Litvanya’daki azınlıkların günlük hayatta karşılaştığı ayrımcılıkla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Litvanya’da işgücü piyasasında ciddi ırkçılık ve dini ayrımcılık mevcut olduğuna dikkat çeken sözcü, bu durumun azınlıkların sistematik olarak yoksulluk yaşamasına yol açtığını söyledi. Litvanya’daki Roman vatandaşların aylık gelirinin ülke ortalamasının beşte biri olduğuna, bu vatandaşların yüzde 75’inin yoksulluk çektiğine işaret eden sözcü, uzun yıllardır yaşanan ırksal eşitsizlik ve yoksulluk nedeniyle Roman kökenli Litvanyalıların kronik hastalıklara yakalanma oranının da daha yüksek olduğunu ifade etti.

Çinli sözcü, söz konusu azınlıkların yaşadığı sıkıntıların Litvanya’da ciddi boyutlara ulaşan insan hakları ihlallerinin küçük bir parçasını teşkil ettiğini, ülkede aile içi şiddet ve çocuk haklarının ihlali gibi sorunlar yaşandığını dile getirdi.

Zhao Lijian, Litvanya’nın sorumlu bir ülke olarak mevcut sorunları derhal çözmesi gerektiğini söyledi.