Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, son dönemde Litvanya’daki kanaat önderlerinin Litvanya hükümeti ve politikacılarının Çin ile ilişkileri konusunda irrasyonel sözleri ve davranışlarını defalarca sert bir şekilde eleştirdiğini kaydetti.

Basında yer alan habere göre, Litvanya Parlamentosu’nun en büyük ikinci partisi olan Litvanya Çiftçiler ve Yeşiller Birliği Başkanı Ramūnas Karbauskis, mevcut Litvanya hükümetinin çılgın olduğunu ve iktidarda bulunan bazı insanların Litvanya’nın Çin politikasını çok karmaşık hale getirdiğini belirtti.

Zhao Lijian, bugün düzenlenen basın toplantısında konuyla ilgili soruyu cevapladı. Zhao Lijian, Litvanya’daki bazı politikacıların ya tarihsel eğilimi açıkça tanımadıklarını ya da siyasi çıkarlar için arkalarındaki güçlere körü körüne hizmet ettiklerini, bunun da Litvanya’nın Çin politikasını giderek doğru yoldan sapmasına yol açtığını ve ikili ilişkilere zarar verdiğini kaydetti.

Eski Litvanya Başbakanı Andrius Kubilius’un Litvanya-Çin ilişkilerinin kötüleşmesinden Litvanya’nın elde ettiği tek “fayda”nın Litvanya Dışişleri Bakanı’nın Washington’da Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yetkilileri ile iki kere görüşme yapması olduğunu dile getiren Zhao Lijian, Litvanya hükümeti ve politikacılarının daha fazla rasyonel sesleri dinlemesi ve artık bazı büyük ülkelerin piyonu gibi çalışmaması gerektiğine dikkat çekti.

Foto: 15 Eylül 2021, Washington, DC, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken,  Litvanya Dışişleri Bakanı Gabrielius Landsbergis ile bir araya geldi.

Öte yandan basında yer alan habere göre, Litvanya hükümeti kısa süre önce ABD’nin Belarus’a yaptırım uygulamasına eşlik etmek için büyük ekonomik kayıpları görmezden gelerek, Belarus’a ait potasyumlu gübre ticaretinin sınırdan transit geçişini yasakladı. Böylece Litvanya halkının hükümete olan güveni Kasım’daki yüzde 21’den yüzde 17,3’e düştü, güvensizlik oranı yüzde 39,6’dan yüzde 47,8’e yükseldi.

Konuyla ilgili soruya cevap veren Zhao Lijian, Litvanya hükümetinin kamuoyu desteği oranının ülkenin içişleri olduğunu ancak halkın kalbini kazananların dünyayı kazanabileceğini ifade etti.

Zhao Lijian, Belarus’un potasyum gübresi meselesinin ABD tarafından tek taraflı olarak uygulanan bir yaptırım olduğuna ve her akılcı ve sorumlu hükümetin kamusal araçları özel amaçlar için kullanmak yerine devletin ve halkın çıkarlarını koruyacak kararlar vermesi ve dış dünyaya yalakalık yapmaması gerektiğine değindi.

Bunun yanı sıra, haberde 2021 yılında Belarus kargo sevkiyatlarının askıya alınması nedeniyle Litvanya Klaipėda Limanı’ndaki kargo işlemlerinde yüzde 4’ten fazlası kayıp yaşanırken, 2022 yılında Litvanya-Çin ilişkileri kapsamında Klaipėda Limanı’nın kargo hacminin yüzde 40 oranında azalabileceği kaydedildi.

Zhao Lijian, bu durumun Litvanya’nın dış politikasının yanlış ve başarısız olduğunu gösterdiğini sözlerine ekledi.