Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Litvanya’nın Taiwan makamının ülkede sözde resmi temsilcilik açmasına izin vermesine karşı Çin’in Litvanya ile olan diplomatik ilişkilerini maslahatgüzar seviyesine indirmesinin haklı ve rasyonel olduğunu söyledi.

Litvanya Başbakanı Ingrida Simonyte daha önce yaptığı konuşmada Çin’in Litvanya’ya uygun olmayan derecede baskı yaptığını ve Taiwan’ın kendi ülkesinde temsilcilik açmasına Çin’in böyle tepki göstermesinin hiç gerek olmadığını belirtmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugün düzenlenen basın toplantısında Litvanya Başbakanı’nın sözlerini değerlendirdi.

Litvanya’nın söz konusu girişimiyle Tek Çin politikasına açıkça karşı çıkarak, Çin’le arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulduğunda yayımlanan bildiride yer alan siyasi taahhütlere ihanet ettiğini vurgulayan sözcü, Çin’le diplomatik ilişkiler kuran ülkelerden Taiwan makamının kendi ülkesinde temsilcilik açmasına izin veren tek ülke olan Litvanya’nın uluslararası toplumda “Bir Çin bir Taiwan” yaratmaya çalıştığına işaret etti. Sözcü, Litvanya’nın yanlış girişiminin, Çin’in devlet egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve Çin’in temel çıkarına zarar verdiği için Çin’in buna karşı rasyonel bir tepki gösterdiğini dile getirdi.

Dünyada herhangi bir egemen ülkenin böyle bir olaya karşı kararlılıkla tedbir alacağını vurgulayan sözcü, Litvanya’nın kendi hatalarını görmezden gelerek yine kışkırtıcı girişimlerini sürdürdüğünü belirtti. Sözcü, Litvanya’nın çelişkiyi başka yöne saptırma girişiminin çok üzücü olduğunu kaydetti.

Öte yandan Litvanya Maliye Bakanı Gintare Skaiste, Litvanya ile Çin arasındaki ilişkilerden etkilenen Litvanyalı firmalara yardım etmek üzere 130 milyon euroluk bir destek paketini planladıklarını açıklamıştı.

Sözcü Zhao basın toplantısında söz konusu paketten de söz etti. Sözcü, Litvanya hükümetinin söz konusu parayla vatandaşlarının yaşam seviyesini yükseltebilecek, salgınla mücadele edebilecek veya ülke sınırlarında bulunan mültecilerin yaşam koşullarını düzeltebilecek iken vatandaşların cebinden çıkan bu parayla hatalarının bedelini halkına ödetmeyi tercih ettiğini kaydetti.

Sözcü, sözlerine şöyle devam etti: “Litvanya yönetimi ilgili firmalara gerçek yardım sağlamak isterse, kendi ülkesinin temel çıkarından hareket ederek, Tek Çin normu çerçevesinde Çin’le dostluk ve iş birliği ilişkilerini geliştirmeye dönmesi gerekiyor.” dedi.