CGTN / Pola Grijalva

Büyük bir fırsatın eşiğinde duruyoruz. Çin, Meksika’nın Asya-Pasifik bölgesinde en büyük ticari ortağı, dünyada ikinci en büyük ticari ortağı ve üçüncü en büyük ihracat pazarı haline geldi. İlk bakışta Meksika ve Çin çok farklı olmasına rağmen, özünde Manila Kalyon ticareti günlerinden bu yana yaklaşık 500 yıllık değerleri ve tarihi paylaşıyoruz. İlişkimiz sıkı çalışma ve ortaklığımızı büyütmek için nasıl iş birliği yapabileceğimize dair ortak vizyonla kuruldu. 

2021 yılında, Çin ve Meksika arasındaki toplam alışveriş küresel salgın yılında yaklaşık 100 milyar doları buldu. 2020 yılında Meksika’nın Çin’den ithalatı yüzde 9 kadar düşerken, ihracatı yüzde 12 yükseldi. Meksika’nın Çin’e gıda ihracatının üçe katlanması, Meksika’yı taze, kaliteli ve hatta ileri teknolojiye dayalı ürünler için Çin’i cazip bir pazar olarak görebileceğimiz bir konuma yerleştirdi. Meksika’da faaliyet gösteren Çinli şirketlerin sayısı, iletişim, demir yolu, altyapı ve enerji sektörü gibi stratejik alanlar dâhil olmak üzere son 10 yılda yüzde 60’dan fazla arttı. 2013 yılından bu yana Çin-Meksika ilişkileri “kapsamlı stratejik ortaklık” seviyesine yükseldi ve şimdi ticari, ekonomik, düzenleyici, bilimsel ve kültürel alanlarda etkili devlete ait ve özel mekanizmalara sahibiz. Bu projelerde, yatırım ve ticarette önemli artışlara yol açtı. 

MEKSİKA BÜYÜK BİR ATILIM YAPMAYA HAZIR

Yeni ABD-Meksika-Kanada anlaşması, tercihli tarifelerle Kuzey Amerika pazarına erişim için gerekli bölgesel katma değer oranını artırma olasılığını açtı. Bu Meksika’daki Çinli otomotiv, elektronik ve metal mekanik imalatçılarının yeniden tahsisinde büyük bir mıknatıs görevi gördü. Kesinlikle bu, üreticilerin Kuzey Amerika tedarik zinciri ve piyasasına katılımını sürdürmesi için çaba gösterecek. Ortalama olarak, şirketin karar verme sürecine destek olmak için güvenilir bir piyasa istihbarat kaynağı bulmaya yardımcı olmada her ay kapımızı çalan yaklaşık beş şirket vardır. 

Meksika’nın bu gelişmede iyi bir ortak olmak için birçok avantaja sahip olduğunun farkındayız. Meksika güçlü bir sanayileşmiş ülke, önemli bir ciddi yetenek kitlesi ve küresel açık piyasada iyi bir ticaret ortakları ağı yarattı. Bunu akılda tutarak 2008 yılında kurulan Çin Meksika Odası 14 yıldır çalışıyor. Bizim görev ve vizyonumuz, iş insanlarının temas süresi, karar alma süresi ve iki uluslu alanda ticaret ile yatırım operasyonlarını korumak için araç ve kanal olmamızdır. Bu yüzden menşe doğrulama ve yasal danışmanlık ile ticari alanda piyasa araştırması, profil gibi özel hizmetlerimiz bulunmaktadır. İki aşamalı Meksika-Çin Uyuşmazlık Çözümü Merkezi oluşturduk; biri uyuşmazlıkların önlenmesi ve diğeri ise esasen düşük meblağlı vakaların hızlı şekilde çözülmesine ağırlık veren ara buluculuk yoluyla uyuşmazlıkların çözümüdür. 

ÇİN, MEKSİKA’NIN ASYA-PASİFİK BÖLGESİNDE EN BÜYÜK TİCARİ ORTAĞI

Bu yıl 24-27 Ocak’ta, Meksika Cumhuriyeti Senatosu iş birliğiyle “Meksika-Çin Forumu 2020: Eylemde İyileşme” etkinliğini başarılı bir şekilde düzenledik. Aralarında Ekonomi Bakanı Tatiana Clouthier Carrillo, Senato Başkanı Olga Sánchez Cordero, Çin’in Meksiko Büyükelçisi Zhu Qingqiao, Meksika’nın Beijing Büyükelçisi Jesús Seade ve Dışişleri Bakanı Müsteşarı Martha Delgado Peralta’nın da bulunduğu onur konuklarımızın yanı sıra her iki ülkeden iş dünyası ve hükümetten 87 yetkilinin katılımıyla, Meksika-Çin ilişkilerinde çok etkili bir forum düzenledik. 

Bu birlikte ve ortak gelecekte ne gelişecek?

İş dünyası ile siyasi alanda etkili ve güçlü rakiplerinin birçok baskısına rağmen, Çin, Meksika’nın sürdürülebilir gelişmesini güçlendirmek için çok önemli bir ortak ve kilit faktör olarak düşünülmelidir. Meksika’nın büyümesinin toparlanması, yeni enerjilere, yeni teknolojilere ve küresel piyasalarda yeni bir rol oynamaya açık ve gözden geçirilmiş bir ekonomik modele dayanmalıdır. Meksika büyük bir atılım yapmaya hazırdır. Bundan sonraki normali ve ötesini düşünerek, Çin ile yeni girişimlerimizi şekillendirmek amacıyla bütün olasılıkları benimsemeye zihinlerimizi açarak başlayabiliriz.