Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Zhang Jun, BM Güvenlik Konseyi toplantısında, Myanmar’da barışın bir an önce yeniden sağlanmasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi dün Myanmar konulu toplantı düzenledi. BM Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener toplantıda Myanmar’ın genel durumuyla ilgili raporu okudu.

Çin’in Myanmar’daki gelişmelerle ilgili tutumunu bildiren BM Daimi Temsilcisi Zhang Jun, ülkede barışın bir an önce yeniden sağlanmasını arzuladıklarını kaydetti.

Zhang Jun, tek taraflı baskı, yaptırım ve diğer zorlayıcı önlemlerin yapıcı adımlar olmadığını, sadece çelişkileri ve çatışmaları şiddetlendireceğini ve kaosu daha da artıracağını söyledi.

BM Güvenlik Konseyi’nin, Myanmar Özel Temsilcisi’nin arabuluculuk çalışmalarına desteğini pek çok kez yinelediğine işaret eden Zhang Jun, Özel Temsilci’nin yapıcı bir rol oynamasını umduklarını dile getirdi.

Zhang, Çin’in, ASEAN’ın Myanmar’daki durumu hafifletmek için iç işlere karışmama ve müzakere ilkeleri ekseninde tarafların uzlaşmaya varması yönündeki desteğini olumlu karşıladığını bildirdi.

Çin’in iyi bir dost ve komşu ülke olarak, Myanmar’ın barış, istikrar ve düzeni bir an önce yeniden sağlamasını ve demokratik dönüşüm sürecini istikrarlı bir şekilde ilerletmesini istediğini kaydeden Zhang, Myanmar’daki taraflarla temasları sürdürüp ülkedeki durumu iyileştirmek için ellerinden geleni yapacaklarını belirtti.