Çin’in Myanmar’daki Büyükelçisi Chen Hai, önceki gün Myanmar’daki bazı ana akım medya kuruluşlarına verdiği yazılı mülakatta, ülkede siyasi istikrarın sağlanması çağrısı yaptı.

Büyükelçi Chen Hai, Myanmar’ın yakın komşusu olarak Çin’in, ülkedeki son gelişmeleri yakından takip ettiğine dikkat çekti.

Ulusal Demokrasi Birliği partisi ve Myanmar ordusuyla sıkı ilişkileri koruyan Çin’in ülkenin mevcut durumunu görmekten memnun olmadığına işaret eden Chen, Myanmar’daki ilgili tüm tarafların, anayasa ve hukuk çerçevesi altında anlaşmazlıkları rasyonel şekilde çözmek suretiyle siyasi ve toplumsal istikrarı yeniden tesis etmesini umduklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi, kısa süre önce Myanmar’da Dışişleri Bakanı ve ülkenin fiili lideri Aung San Suu Çii ve Devlet Başkanı Win Myint da dâhil, keyfi olarak gözaltına alınan tüm kişilerin “acilen ve koşulsuz” olarak serbest bırakılması ve olağanüstü halin kaldırılmasını öngören karar tasarısını oy birliğiyle kabul etti.

Çin’in Myanmar Büyükelçisi Chen Hai, Güvenlik Konseyi’nin çağrısının, Çin dâhil uluslararası toplumun ortak tutumunu yansıttığına dikkat çekerek, Myanmar’da tüm tarafların anlaşmazlıkları diyalog ve istişare yoluyla çözmesi, uluslararası toplumun ise Myanmar’da siyasi ve toplumsal istikrarın sağlanması için gereken desteği verip gerginliği tırmandıracak girişimlerden kaçınması gerektiğini söyledi.

Büyükelçi Chen Hai, ASEAN ve BM’nin arabuluculuk çabalarını destekleyeceklerini dile getirerek, Çin’in de bu konuda yapıcı rol oynayacağını belirtti.