Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Avustralya arasındaki nükleer denizaltı iş birliğinde uluslararası toplumun evrensel katılımıyla ve bütün taraflarca kabul edilebilir bir çözüm aranması gerektiğini kaydetti.

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) yönetim kurulunun dünkü toplantısında, Çin’in önerisi üzerine yönetim kurulunda ABD-İngiltere-Avustralya nükleer denizaltı iş birliğini ele almak için resmi bir gündem oluşturulması konusunda fikir birliği sağlandı.

Zhao günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Çin’in defalarca ABD-İngiltere-Avustralya nükleer denizaltı iş birliğinden duyduğu kaygıyı ifade ederek, bu girişime kesinlikle karşı çıktığını hatırlattı.

Zhao, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“UAEA yönetim kurulu, Çin’in önerisi üzerine, söz konusu nükleer denizaltı iş birliğine ilişkin sorunları toplantının resmi gündemine aldı. Bu, ilgili sorunun uygun yolla çözülmesi için atılan doğru bir adım. Bahse konu iş birliği, siyaset, hukuk ve teknik gibi birçok alanda sorunlar barındırıyor. Çin, ajansın yönetim kurulunda yeni oluşturulan gündem çerçevesinde ilgili sorunları ortaya koyacak ve taraflarla konuya ilişkin tartışmalar yapacak.

ABD-İngiltere-Avustralya nükleer denizaltı iş birliği, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Antlaşması’nın bütünlüğü, etkinliği ve yetkisiyle yakından ilgili bir konu. Bölgesel ve küresel güvenlik ve istikrarla da ilgili bir mesele. Dolayısıyla, bu konuda uluslararası toplumun evrensel katılımıyla ve bütün taraflarca kabul edilebilen bir çözüm aranması gerekiyor.

Bütün taraflar arasında fikir birliği sağlanmadan önce, söz konusu üç ülke nükleer denizaltı iş birliğini ilerletmemeli ve UAEA Sekreterliği de üç ülkeyle sözde nükleer denizaltı iş birliğine ilişkin güvence, denetim ve düzenlemeleri görüşmemeli.”